Претрага

15 играча на које треба обратити пажњу на јесен – први део

Чланак је подељен на три дела, у сваком делу ћемо обрадити по пет играча за које мислимо да је потребно обратити посебну пажњу у јесењем делу сезоне. Мислимо да ће наведени играчи у наставку сезоне бити ударне игле својих клубова, и очекујемо од њих да још више напредују и буду носиоци игре.

И пре него што смо званично покренули сајт, док је још трајала тест фаза, идеја је била да се направи ранг листа играча која би се мењала након сваког кола, где би ми пратили њихов напредак и рангирали их по тренутној форми. Међутим, веома брзо је идеја пала у воду, из разлога великог броја одложених утакмица. Чак смо одустали од прављења листе и на крају полусезоне из истог разлога. На пример Партизан је наступио на две утакмице током целог пролећа, неки играчи који би требали да буду на тој листу нису ни наступили на та два меча, тако да смо одлучили да уопште не правимо листу најбољих играча, него листу играча које ћемо испратити у јесењем делу, без рангирања.

Наравно да ћемо на крају сезоне да направимо ранг листу, како најбољих играча, тако и играча по позицијама, то нам је најомиљеније. Али то ћемо да обавимо тек на крају сезоне. За сада ћемо се сконцентрисати на 15 играча на које треба обратити пажњу у јесењем делу сезоне. С обзиром да ће чланак био поприлично опширан, идеја је да направимо трилогију и да поделимо оригиналан чланак. Да напоменемо, нисмо никог рангирали, редослед играча је направљен насумично.

Све утакмице које су се одиграле су одгледане и на конту њих је направљен овај чланак. У обзир смо узели и утакмице Репрезентације Србије. На нашој листи играча које треба испратити у јесењој полусезони се налазе само играчи који наступају у Првенству Србије А групе, играче из Б групе нисмо узели у обзир, иако смо сигурни да би најмање два играча ушла у ТОП 15. Ово није листа најбољих играча, ово је листа играча коју су нама занимљиви да их испратимо у наредној полусезони. Одгледали смо све утакмице, што уживо, што преко снимка, тако да се надамо да ће вам бити занимљиво рагби штиво за читање, као што је нама било занимљиво за писање. Но, почнимо.

Никола Станковић

Годиште: 2000.

Позиција: Центар

Висина: 193цм

Тежина: 98 кг

Од перспективног младог играча, трансформисао се у једног од лидера РК Рад и рагби Репрезентације Србије. Иако има тек 22 године, игра на веома високом нивоу. Последњих година је апсолутни тренд да спољни центар, односно други центар, буде висок, јак и продоран играч, кога краси брзина. Модеран рагби користи играче таквих предиспозиција да праве притисак на последњу линију одбране противника из шута и продора. Управо то краси Станковићеву игру, технички изузетно спретан, са одличним тактичким шутем.

Опасност долази са свих страна, брзо мења правац кретања, одлично чита игру, у контакту је стабилан и увек нуди сигуран офлоуд, са мало ризика. С обзиром да добро антиципира кретње својих саиграча, посебно је опасан у пратњи када добије офлоуд у пуној брзини. Селектор Мишел Миловић и стручни штаб је одлично проценио да је идеална позиција за Станковића други центар, када му први центар створи простор, постаје једноставно незаустављив.

Нас посебно задивљују углови кретње у пуној брзини у којима напада противника, и самим тим им отежава да га ефикасно неутралишу као претњу. Управо те кретње му омогућајаву да пронађе простор тамо где га и не видимо у позиционом нападу. То поприлично ствара простор у нападу, где са ефектним офлоудом ка играчу у пуној брзини, акција у већини случајева завршава и есејем.

Сматрамо да би екипе морале да користе Николину висину и тактичким шутевима освајају простор. Самим тим Никола мора побољшати игру у ваздуху. Уколико се испрати тренд напада из шута уз аут линију где имате високо крило и високог другог центра који су одлични како у скоку, тако и у покривању терена, ви имате моћно оружје да вршите велики притисак дубоко у противничких 22 метара. У последњих годину дана посебно је значајно са увођењем правила за шут 50-22.

Ђорђе Прерадојевић

Годиште: 1995.

Позиција: Друга линија

Висина: 190 цм

Тежина: 123 кг

Неки стручњаци кажу да су најбоље године за играча скрама од 28 до 35, ако је тако, онда је Ђорђе тек ушао у свој „прајм“ а да већ иза себе има неколико одличних сезона. Играч који је поникао у Партизану и који дужи низ година наступа за актуелног Првака Србије. Стандардни је репрезентативац Србије, где има завидан стаж. Чак шта више, можемо рећи да је један од носилаца игре како у клубу, тако и у националном тиму.

Током целе каријере наступао је у другој линији, док се ове полусезоне опробао и у првој, што је нас шокирало. Међутим и у тој улози се показао поприлично добро. Као играч друге линије краси га изузетно чврста игра у контакту, како у одбрани, тако и у нападу. Изузетно сигуран носилац лопту у контакту и још бољи играч у пратњи. Изузетна техника чишћења рака која омогућава брзу игру. Та техника даје резултата и у дефанзивном раку, када јако често избори казну за свој тим или освоји лопту.

Ипак за нај највећи утисак за нас је позиционирање и игра након доброг позиционирања. Играч друге линије који се одлично латерално позиционира у односу на позицију лопте противничког напада. Одлична игра у ваздуху, где је сигуран на лопти. Из тог позиционирања ствара себи одличну позицију да креира контранапад, где је у продору веома убедљив, јер напада простор између играча у контакту.

Оно што је нас поприлично одушевило је игра у статици. На утакмции против Рада је игра на стубу, где се поприлично добро показао, иако му то није примарна позиција. Међутим, добра поставка тела, одличан рад ногу му је омогућивао да буде не само конкурентан, него и да освоји неколико лопту за Партизан. Наравно да је потребно још пуно да ради и на снази и на техници, уколико би мењао позицију, јер је играње на стубу можда најзахтевније у рагбију.

Сад већ мислите да се овде завршава Прерадојевићева ширина у игри. Али се варате. Веровали или не, он има одличану ногу и поприлично сигуран шут. Тако да га често можете видети како шутира казне и претварања за Партизан. То што је левоног даје Партизану могућност да чешће поентира из казни које се шутирају са десне стране.

Александар Мађановић

Годиште: 1993.

Позиција: крилни

Висина: 183 цм

Тежина: 94 кг

Александар је ушао у најбоље рагби године када има савршен баланс снаге, кондицији и искуства. Играч који има веома занимљиву инострану каријеру, где је играо у Хонгконгу, Холандији и Мађарској. Све прикупљено искуство генересао је у веома потентне и запажене наступе овог пролећа. Сваки играч који жели да напредује и да буде дуговечан мора индивидуално да ради на себи и да буде спреман. То управо Александар и ради, и због тога пружа одличне партије у клупском и репрезентативном дресу.

У одбрани се креће на високом нивоу, посебан акценат је на вештом укомпоновању агресивности и позиционирању за улазак у контакт. Управо из таквих контаката излази као победник и себи ствара полпозицију за освајање лопте након обарања или освајање казне због противниковог задржавања лопте. Изванредна техника обарања која је укомпонована са физичком спремом, дефинитвно ствара предност у притиску на противничку одбрандбену линију.

Играч који у нападу не испада из система игре, који је веома мобилан и који може да испрати комплексније замисли. Јако је битно да напоменемо да је способан да унутар система креира и користи могућности које му се пружају а да не испада из замишљеног плана, односно не игра стихијски. То се видело и најбоље на утакмици против Турске када је једну такву акцију претворио у есеј. На снимку се не види на жалост постизање самог есеја али се види моменат фантастичне пратње и пријема лопте у пуном трку, што нас највише и занима.

Дефинитивно мора да поради на дисциплини и брзом повлачењу уназад када се досуди казна против његовог тима. И саме дисциплине, прича са судијом је губљење времена уколико нисте капитен, а на утакмици не желите да губите време. Дисциплинована екипа добија утакмице. Убитачан у пратњи где је у неколико прилика када добије лопту из офлоуда постигао есеј или је освојио значјан простор. Техника улажења у контакт је посебна ствар, где као играч треће линије користи сајдстеп и тампон и увек гађа протор између играча, што га чини тежом метом за обарање. Управо из таквих продора се пружа могућност додавања офлоудова или формирање брзих ракова.

Стефан Ђорђевић

Годиште: 1995.

Позиција: чеп, крилни

Висина: 184 цм

Тежина: 118 кг

Стефан је ушао у најбоље рагби године, који уз интернационално искуство играња у иностранству може у сваком тиму бити играч који прави разлику. Прошао је омладинску школу РК Партизана, неколико сезона је играо у највишем рангу Румунског Првенства, где је наступао за Клужа. Такође је стандардни репрезентативац Србије. Последњих сезона наступа за РК Партизан и једна је од главних карика у клубу који последњих неколико сезона узастопно осваја титуле Првака државе.

Позиције у трећој линији скрама су његове природне позиције, али уме јако лепо да се снађе и у линији када стане на центра. Међутим, мишљења смо да се најбоље сналази када игра крилном у трећој линији на отвореној страни. Тада у одбрани одлично затвара простор између противничког отварача и скрама, сигуран је у обарању и изузетно опасан у освајању лопте у раку. Заправо, то је један од његових заштитних знакова, тада до изражаја долази рад ногу и одлично поставњање у капији рака, што за резултат има или освојену лопту или казну за заджавање лопте. Можда најопаснији играч подршке у обарању у Србији. Један од бољих обарача у тиму, што само употпуњује слику модерног играча треће линије који има мало слабих тачака.

У нападу је јако сигуран носилац лопте и веома је пробојан играч. С обзиром на искуство и културу играња рагбија, искључиво за нападање бира простор између два играча, где са експлозивношћу и раније поменутим брзим ногама уме да буде изузетно незгодан по противничку одбрану. У контакту увек нуди опцију да дода офлоуд додавање, и ту је поприлично селективан и ретко кад губи лопте. Уколико нема могућности за офлоуд увек се бита што боља презентација лопте у раку, како би лопта што пре изашла и како би се игра убрзала. У статици је на висини задатка, како у скраму, тако и у ауту. Играч који добро чита противнички аут и који је по нама мало искоришћен у акцијама око аута, сматрамо да би у ситуацијама где би добијао лопту од скакаче у пуном трку био изузетно опасан. 

Играч који има одличне физичке предиспозиције за посзицију на којој игра, још када се то сложи са сетом вештина, искуства и рагби знања, добија се јако квалитетан производ. Уколико жели да буде дуготрајан и да настави да игра на истом нивоу, мора да ради индивидуално. Рагби је најзахтевнији спорт, од играча треће линије се очекује можда и највише гриндања и рада у току утакмице. Мора се обратити посебна пажња на физичку снагу и експлозивност како би се максимизирао ефекат Стефанове игре.  

Иван Воштић

Годиште: 2003.

Позиција: аријер, крило

Висина: 188 цм

Тежина: 83 кг

Најдоминантнији играч прошлогодишњег Првенства Србије за У18 јуниоре. У последњих годину дана се усталио у Репрезентацији Србије, наступио је и за Рагби 7 Репрезентацију Србије. Иван је астрономски напредовао протекле две године и постао један од носилаца сениорског тима Динама. Невероватне физичке предиспозиције, велика експлозивност и још већа брзина. Када добије лопту у простор у пуној брзини, ретко ко може да га заустави. Мислимо да би Динамо требало чешће да одиграва акције где оставља Ивана у простору док је у пуном трку.

Школован играч који може играти на неколико позиција у линији, мада му највише прија место аријера или крила. Као што смо већ напоменули, главна карактеристика му је брзина и експлозивност, међутим нас је одушевила техника и вештина коју Иван поседује. Брзе руке, као и коришћење тампона у конктакту је можда и његов специјалитет. Када на све то дадате сајдстеп који ради невероватном брзином, можете само добити машину за есеје.

У одбрани је изузетан, с обзиром на брзину лако стиже да покрије терен, како после шута, тако и кад неко пробије линију одбране. Потребно је да поради мало више на техници око рака, како би обарање било ефектније са освојеном лоптом или досуђеном казном против противника. Краси га јако добра поставка у одбрани, где има одличан тајминг да пресретне противнички шут или играча. Врло добар у латералној одбрани и има солидан шут, на коме треба још да поради.

С обзиром да је тек на почетку сениорске каријере, сматрамо да толико има простора за напредак да је то застрашујуће. Мишљења смо да је можда и најбржи играч у спрском рагбију тренутно, и да би требало да има много више самопоуздања у игри један на један. Иван је поприлично висок и мислимо да би требало форсирати и шутеве у противничко поље који би могао да ухвати у ваздуху. То би било изузетно убитачно оружје како за Динамо тако и за Репрезентацију Србије. Замислите акцију линије у репрезентације где се шутем увис гађа угао терена у противничких 22 метара, а по тај шут иду Станковић и Воштић.