Претрага

20 закључaка са турнира Конференције 1 у Београду

Протеклог викенда је у Београду одржан турнир рагби 7 Европског првенства Конференција 1. Сви мечеви су одиграни на главном терену стадиона Краљ Петар Први.

Имали смо фантастичну прилику да још једном испратимо турнир Конференције 1 у женској и мушкој конкуренцији. Укупно је наступило 18 екипа из чак 16 различитих држава. Одиграно је чак 52 утакмице у обе конкуренције. Наступило је 234 играча и играчица. Укупно је 10 главних судија делило правду. Осим њих, учествовао је велики број наших судија који су обављали функције помоћних и линијских судија. Играчи млађих селекција су били задужени да скупљају и доносе лопте, што су урадили беспрекорно. Делегати су помогали колегама из Европске рагби федерације за записничким столом. Наши лекари су били спремни и врло агилни током целог турнира, где су одрадили посао на јако високом нивоу. Велики број људи је био укључен у организацију и логистику око стадионског комплекса, и то је одрађено на високом нивоу. Све у свему, фантастично искуство организације великог турнира за све учеснике. Надамо се да ће ово искуство да се примени у организацији домаћих турнира.

Код нас на сајту можете видети информације, резултате и коначну табелу са мушког турнира. На сајту Европске рагби федерације можете видети исто то за мушки и женски турнир.

20 закључака

Супериорност женског тима Швајцарске

Убедљиво најбоља женска селекција на турниру. Одлична индивидуална техника сваке играчице која је на врло високом нивоу. Швајцаркиње су као тим деловале врло компактно и мотивисано да се пласирају у ранг изнад, што су на крају и успеле. Потребно је нагласити да су у својим редовима имале играчице које наступају у Француској.

Фото: Вања Бејин

Женски турнир квалитетнији у односу на прошлу годину

Генерално гледано, много је квалитетнији турнир него што је био прошле године. Додуше, има четири екипе мање, али се квалитет повећао, и то у свим екипама понаособ. И даље се види да поједине земље састављају тим а да немају домаће такмичење нити већи избор играчица.

Фото: Вања Бејин

Велики напредак женске селекције Црне Горе

Једна од ствари која нас је одушевила је огроман напредак у игри који је остварила Црногорска женска репрезентација. У односу на прошлу годину, као да смо гледали две различите екипе. Одлична игра рукама и још боља пратња, са великим бројем офлоудова, умела је да збуни противнице. Можда Црногорке нису имале брзе спринтерке, али су натерале противнице у одбрани да поприлично раде, како би их зауставиле у нападу. На крају турнира су заузеле изненађујуће 6. место, односно боље пласиране од Хрватица.

Фото: Вања Бејин

Швајцарска и Андора су се пласирале у виши ранг

Сасвим заслужено, две најбоље екипе на турниру, које су највише и показале. Такође морамо напоменути да су врло добре биле и екипе Словачке и Литваније. Ипак, Швајцаркиње су без пораза освојиле турнир, поприлично убедљиво. Док су девојеке из Андоре имале тежи пут, поготову у ½ финалу где су ипак надјачале Словакиње 17-10 и избориле финале и виши ранг.

Фото: Вања Бејин

Дисциплина Балканских екипа

Врло занимља ствар током целог турнира је слаба дисциплина екипа са Балкана. Од првог меча до последњег сви су се бунили због, пре свега судијских одлука. Веровали или не, једни су се бунили и против мерача времена на стадионском семафору иако судија има своју штоперицу и сам одлучује да ли је време истекло. Турнири у рагбију 7 су врло брзи, све се јако брзо дешава, док се ви буните или кукате око нечег, то је већ давно прошло време, јер је таква игра да се увек иде даље.

Велики резултатски пад екипа са Балкана

Ако Турску не рачунамо као Балканску земљу, можемо рећи да су све екипе озбиљно подбациле на турниру. Најбољи пласман од свих балканских екипа је остварила Црна Гора у женској конкуренцији где је заузела 6. место у коначном пласману. Женска екипа Хрватске је била седма. Мушка екипа Србије је заузела 8. место док је Босна и Херцеговина била последња, односно девета.

Фото: Вања Бејин

Бледа игра Србије

Нема шта пуно да се каже о нашој игри. Изгледали смо лоше, неуиграно, тромо и споро. Као да смо се трудили да загушимо лопту уместо да играмо више рукама. Пратња је била врло слаба, што је резултирало великом броју изгубљених лопти. На самом турниру смо забележили једну победу, један нерешен резултат и три пораза. Када погледате скор можда и не звучи лоше у односу на игру коју смо пружили.

Србија без спринтера, јако низак темпо игре

Наш тим је у последње три недеље доживео два велика пеха, два најбржа играча, Каспар Стругар и Иван Воштић су се повредили. Њих двојица би била сасвим сигурно међу пет најбржих играча на турниру. Без њих Србија је играла у јако ниском темпу. Чак и када смо сузили игру, наши играчи подршке су каснили и губили смо поседе у нападу. У одбрани је највећи проблем био игра 1 на 1 где су брзи играчи претрчавали наше и налазили се у позицији да поентирају. Фалила је комуникација и организација игре у одбрани.

Фото: Вања Бејин

Поништен есеј у финишу меча Србије и Босне и Херцеговине

У мечу за 8. место виђена је права драма у самом финишу меча. При резултату 22-17 за нас, Босански играч је претрчао нашег, и у жељи да положи лопту ближе стативама, успео је да је положи ван терена. Првобитно је судија досудио есеј, али је на асистенцију линијског судије есеј поништен. Након те акције утакмица је завршена и Србија је победила, док су играчи Босне и Херцеговине били видно незадовољни одлуком. Уосталом, погледајте видео запис који је постао виралан, па процените сами.

Шта би се десило да је Србија изгубила од Босне и Херцеговине?

Десило би се да би испали у нижи ранг, односно Конференцију 2. Још горе по нас би било то што би изгубили организацију турнира наредне године. Односно још горе по нас би био сценарио где би у Конференцији 2 морали да играмо са такозваном државом косово. Када додате на ово моменат финиша утакмице против Босне и Херцеговине, добијамо огроман материјал за теоретичаре завера

Енергија Уроша Јончића

Након првог полувремена меча против Босне и Херцеговине смо губили 12-5. Не само што смо губили, него смо изгледали јако лоше на терену. У другом делу меча је ушао Урош Јончић и са својом енергијом тотално преокренуо ситуацију на терену. Са есејем и асистенцијом је иницирао тотални преокрет. У оваквом формату такмичења и на оваквим мечевима харизматични играчи могу тотално преокренути ток утакмице.

Фото: Вања Бејин

Одличан амбијент на стадиону Краљ Петар Први

Морамо рећи да смо уживали у амбијенту на стадиону Краљ Петар Први. Рагби савез Србије се потрудио да организује турнир на високом нивоу. Имали сте места са хладом колико желите на трибинама, могли сте да попијете шта сте год желели, могли сте да купите разне сувенире, разглас и семафор су били изузетно ажурни, тако да сте могли да пратите мечеве и резултате без икаквих проблема, уколико сте прочитали наш водич за праћење турнира. Ништа није каснило, све је било у најбољем могућем реду.

Збуњујућ систем такмичења

Искрено, ја као аутор текста, морам рећи да сам у рагбију нешто више од 20 година, имао сам прилике да погледам и учествујем на великом броју међународних турнира. Али ништа слично нисам видео овом систему такмичења. Наиме, прво су се 9 екипа поделиле на 3 групе, где је свака екипа одиграла по два меча. Потом су формиране нове три групе, где су опет екипе одиграле по још два меча. Онда је формирана генерална табела са бодовима. И ту креће сулудост. Прве четири екипе су се пласирлеа у ½ финале. Затим наредне три екипе су формирале групу од 3 тима, где су играле по систему. свако са сваким, за пласман од 5. до 7. места. А две последњепласиране екипе су одиграле утакмицу за 8. место. Сада могу да кажем да сам први пут у животу видео да се игра утакмица за пласман за парно место на турниру.

Турска и Монако приказали најбољу игру на турниру

Две екипе које су највише показале на турниру и сасвим заслужено су се нашле у финалу. Обе екипе су играле у врло високо ритму и биле на високом нивоу. Деловале су организовано, дисциплиновано  и утренирано, биле су непоражене до финала, где је Турска тесно славила 14-12.

Фото: Вања Бејин

Јусуф Сарицан је показао класу на позицији свипера

У отвореној игри, типична формација одбране у рагбију 7 је линија од 6 играча, са свипером, односно последњим играчем одбране који стоју дубље у пољу. Везано за ово, тим који напада жели да брзим протоком лопте направи ситуацију играча вишка. Са друге стране одбрандбени тим са свипером прави притисак на рак противника, који мора понекад послати више од једног играча да очисти рак. Управо је у таквој игри Јусуф Сарицан био фантастичан. Фантастично је бирао моментум да из поља дотрчи и буде асистент обарачу и украде лопту или избори казну за свој тим. Нисмо сигурни, али је имао преко 20 украдених лопти или изборених казни.

Норвешка у дресовима РК Рада

Репрезентација Норвешке је имала проблем са пртљагом, који им је изгледа изгубљен. Како пртљаг није могао да стигне пре почетка турнира, позајмили су дресове од РК Рада и тиме добили додатну подршку са трибина.

Фото: Вања Бејин

Монако и Турска следеће сезоне у Трофеј групи

Апсолутно заслужено. Обе екипе су биле најбоље на турниру што су доказале и резултатима на терену, па су се пласирали у Трофеј групу, где ће учествовати наредне сезоне. Деловало је да играју на вишем нивоу од већине екипа, што и не чуди када у обзир узмемо и остварене резултате.

Босна и Херцеговина наредне године у Конференцији 2

Босна и Херцеговина је изгубила свих пет утакмица и није одиграла добар турнир. На последњем мечу против Србије је имала прилику да поентира у последњим секундама меча, али је судија поништио есеј јер је играч био ван терена у тренутку спуштања лопте. Било како било, наредне сезоне ће наступати у Конференцији 2.

Фото: Вања Бејин

Мало интересовање публике, као и чланова клубова

Помало изненађујуће је било то да није било пуно публике на стадиону и трибинама. Још више је изненађујуће то што није било превише ни људи из света рагбија као претходних година. Ипак је ово најзначајнији рагби догађај у Србији и чуди што није био боље посећен. На крају крајева, увек можете довести младе да погледају трурнир и рагби на високом нивоу.

Одржати и турнир млађих категорија у исто време као и турнир Конференције 2

Сматрамо да је могао да се одржи макар један турнир млађих категорија за време турнира Конференције 2. Поготову у недељу када је било неколико пауза. Након тог турнира су млади рагбисти могли да дођу на трибине где би гледали добар репрезентативни рагби. Била ми фантастична слика да је стотињак младих рагбиста било на трибинама, рецимо када игра репрезентација Србије.