Шта нас све очекује од такмичења у рагбију 7
Пре него што кренемо да пишемо, морамо истаћи да се Куп Србије за У18 јуниоре одиграва у формату рагбија 7, тако да је технички са јуниорима и почела рагби 7 сезона. Међутим, јуниори играју рагби 7 јер нема довољно играча за такмичења у неком другом формату. Да рецимо играју рагби 15, и њихова рагби 7 сезона би почела на крају такмичења.
За ову годину је планирано одржавање три турнира Првенства Србије у рагбију 7. Уколико желите да сазнате више о распореду турнира, можете сазнати више на нашој страници. Пријаве за само такмичење би тзребало да се комплетирају пред први турнир, када би требало да се сазна и ко ће све бити домаћин.

За разлику од претходних година, чекају нас чак две репрезентативне обавезе везано за националне селекције у рагбију 7. Први ступају на сцену сениори, који ће одмерити снаге на турниру Конференције 1 који се одржава у Београду од 09. до 11. јуна на стадиону Краљ Петар Први на Бањици. Турнир се одржава и у мушкој и у женској конкуренцији, како ми имамо само мушку екипу, женски део такмичења нећемо пратити.
Друга активност нас очекује на У18 турниру Трофеја који ће се одржати 22. и 23. јула у Пољском граду Запки. Након неколико сезона коначно имамо екипу у јуниорској конкуренцији, што је фантастична ствар за омладински погон, јер ће бити жестока конкуренција ући у тај тим, с обзиром да доста екипа има У18 јуниоре.
Конференција 1 у Београду
И ове сезоне ћемо имати прилику да гледамо репрезентативни рагби 7 у Београду. Идеална прилика да уживо испратите све мечеве и да проведете три дана уз добар рагби. Конференција 1 у Београду се игра у мушкој и у женској конкуренцији. Женски турнир ће се играти 09. и 10. јуна, док ће мушки бити на програму 10. и 11. јуна. Субота ће бити поприлично заузета са терминима, јећ ће играти и жене и мушкарци.
Укупно ће наступити 18 тимова из 16 држава. Односно укупно ће учешће узети око 220 такмичара. Врло импресиван број, али то неће бити превелики проблем за организатора, односно Рагби савез Србије, који је протекле године организовао много већи турнир са више националних тимова.

У мушкој конкуренцији учешће су узели поред домаћина Србије и Турска, Финска, Андора, Малта, Монако, Босна и Херцеговина, Аустрија и Норвешка. Мушки део такмичења ћемо испратити преко наше станице која прати Конференцију 1.
У женској конкуренцији учешће су узеле екипе Луксембурга, Андоре, Малте, Швајцарске, Литваније, Црне Горе, Хрватске, Словачке и Естоније.
Прошле године су две првопласиране екипе обезбеђивале пласман у виши ранг, за ову годину немамо информацију, али претпостављамо да ће победници Конференција изборити пласман у виши ранг такмичења, а сачекаћемо да видимо шта се дешава са другопласиранима.
Систем такмичења у Конференцији 1
Нема још увек званичне потврде али је сасвим сигурно да ће се узети већ опробани рецепт у такмичењу где имамо 9 тимова. Уколико дође до неке промене или ажурирања система такмичења, свакако ћемо извршити потребне исправке. Нама је пре свега циљ да сви који дођу на турнир да га гледају, знају шта гледају и буду информисани о томе. И у мушкој и у женкој конкуренцији ћемо имати исти систем.

Девет екипа је подељено у три групе. Након првог круга, биће формиране нове три групе. Након одиграних четири меча, требало би да три екипе са најбољим скором играју у групи где ће се борити од првог до трећег места. Наредна три тима по скору би требало да формирају групу где ће се борити од четвртог до шестог места. И на крају, ти екипе које имају најслабији скор, ће се борити од седмог до деветог места. Неће бити финалне утакмице, што је мало безвезе на турнирима, али ће бити три врло јаке утакмице које ће одредити победника.
Србија се у првом делу састаје са екипама Турске и Финске. Каније ћемо видети са киме се укрштамо.
Може ли Србија до доброг резултата?
Ми смо мишљења да итекако можемо. Имали смо неколико генерација младих који су стасали у јуниорском погону кроз рагби 7 такмичења. Имамо играче који играју седмицу на високом нивоу. Имамо играче у иностранству који играју на врхунском нивоу. Све зависи од могућности и доброг планирања. Уколико склопимо комплетну селекцију и уз квалитетан тренинг камп можемо без муке да направимо одличан резултат и да се пласирамо у виши ранг такмичења.

На прошлим турнирима се нисмо превише прославили. Чак шта више, на добар резултат у седмици чекамо од 2015. године када смо у Загребу догурали до финала квалификационог турнира за одлазак на Олимпијске игре у Рио Де Жанеиру, када су нас зауставили Ирци. Чекамо пуних 8 година.
Како изгледа такмичење у рагбију 7 по нивоима, и где је ту Србија
Нисмо сигурни да је неко то појаснио у скорије време, па бисмо ми то да пробамо. Постоји врло занимљив пут како се долази до самог врха. И уколико имате добру екипу, у свега неколико година можете доћи до највишег нивоа такмичења.
Пре свега, морамо посебно напоменути да је рагби 7 другачија игра од традиционалног рагбија 15. Игра се по другим принципима. И на врхунском нивоу нећете моћи да видите звезде рагбија 15 како наступају у рагби 7 такмичењима, односно јако ретко ћете видети те примере. Разлог је евидентан, у рагбију 7 имате много више простора, игра је предодређена брзини, ритам је интензивнији. Много више до изражаја долазе алтлетске способности играча. На крају крајева утакмица траје много краће, односно 14 минута.
Исто тако морамо напоменути да постоји и проблематика у години квалификација за Олимпијске игре, јер Велс, Енглеска и Шкотска формирају тим Велике Британије. А то је ове године. Кад будемо напомињали цео систем почећемо од најнижег па ћемо ићи до највишег. Такође, постоје селекције које током година праве паузу у рагби 7 такмичењима. Објавићемо само за мушку конкуренцију јер у женском такмичењу немамо тим који се такмичи.
Најнижи ранг такмичења у Европи је Конференција 2 где наступа шест екипа. Турнир ће се ове године одржати у Црној Гори, односну у Бару. Екипе учеснице су поред домаћина Црне Горе, Сан Марино, такозвана република косово, Словачка, Словенија и Естонија.
Ранг изнад је Конференција 1 где се ми такмичимо. Као што смо већ рекли, турнир се игра у Београду од 09. до 11. јуна. Поред домаћина Србије такмиче се још и Турска, Финска, Андора, Малта, Монако, Босна и Херцеговина, Аустрија и Норвешка.
Ранг изнад Конференције 1 је Трофеј Група. У Трофеј групи има 12 екипа и игра се серија од 2 турнира. У трофеј групи се налазе: Пољска, Луксембург, Данска, Украјина, Мађарска, Израел, Летонија, Молдавија, Шведска, Хрватска, Бугарска и Швајцарска.
Ранг изнад Трофеј групе је Чемпионшип група. Такође се игра серија од два турнира. Екипе које учествују су: Шпанија, Португал, Литванија, Чешка Република, Немачка, Италија, Грузија, Румунија, Француска, Белгија, Ирска и Велика Британија.
Тако изгледа такмичење у рагби 7 у Европи за сезону 2023 по нивоима такмичења.
У18 Трофеј 2023
Колико нас сећање служи, јуниори су последњи пут учествовали у европским такмичењима са генерацијом 2000/2001. Од тада нисмо узимали учешће нити у једном формату такмичења у конкуренцији У18 јуниора. Тако да све до генерације до 2005/2006 нису имале прилике да стичу интернационално искуство у званичним такмичењима Европске рагби федерације. Било је незваничних утакмица које су много доносиле, али ипак званичан наступ је званичан наступ.

У последњих неколико година смо имали поприличан бум што се тиче рада са младима, и то дефинитивно даје добре резултате како у јуниорима тако и у играчима који полако стасавају у сениорском рагбију. Сада је ситуација да ће бити велика борба за 12 места које воде на Европско првенство, што није био случај ранијих година када је увек била кнап ситуација. Онај који прати такмичење млађих категорија тачно добро зна какво је играчко стање и шта се све може очекивати.
Колико може Србија у групи смрти?
Саставе група можете видети на нашој страници која прати Трофеј 2023. Напоменућемо да је Србија у групи са Румунијом, Летонијом, Аустријом и Молдавијом. Група је изузетно јака, поготову што је ту европска рагби сила Румунија, о којој не треба трошити речи. И која је апсолутни фаворит, без даље приче. Остале четири селекције ће водити велику борбу за што бољи пласман. Летонија доста улаже у омладински погон и одувек је имала јак тим. Молдавија је увек јака у млађим категоријама, док је Аустрија у великом налету.

Србија се мора пре свега добро припремити. Мора се изабрати најбољи могући играчки и тренерски кадар, како би максимално искористили прилику за добар резултат. Имамо довољно времена да се спремимо и припремимо на прави начин. Мишљења смо да имамо квалитет да направимо добар резултат на турниру и да буде сасвим сигурно у горњем делу пласмана.
У генерацији 2005 и 2006 неколико клубова ће имати прилике да предложе кандидате за национални тим. Ту мислимо на РК Борац Старчево, РК Крушевац, БРК Црвена Звезда, РК Дорћол 1998, РК Динамо 1954 и РК Рад. Биће изузетно занимљиво видети како ће изгледати тим Србије на такмичењу и какав ћемо резултат направити.
Такмичење по нивоима код У18 јуниора
За разлику од сениорског рагбија, доста екипа нема У18 јуниорске селекције. Неке државе скоро уопште не раде са младима, или раде на јако ниском нивоу па не форсирају учешће у Европским такмичењима. То је дефинитивно један од проблема евроспког рагбија јер су земље у којима рагби није популаран препуштене саме себи. Мало се обраћа пажња на развој, поготову када узмемо у обзир више него скромне буџете великог броја држава. Такође Енглеска, Велс и Шкотска не учествују у такмичењу У18 мушкараца.

Почећемо од најниже групе, односно од Трофеј групе где се ми налазимо. Ту учествује укупно 14 селекција: Пољска, Хрватска, Мађарска, Бугарска, Босна и Херцеговина, Румунија, Летонија, Молдавија, Аустрија, Србија, Луксембург, Андора, Шведска, Монако. С обзиром да изнад нас има само једна група, две првопласиране екипе ће узети учешће наредне сезоне у најјачој групи.
Група изнад нас, што је и највиши ранг такмичења броји 12 тимова: Француска, Литванија, Белгија, Турска, Ирска, Чешка република, Немачка, Швајцарска, Португал, Шпанија, Украјина и Израел. Турнир се игра у Прагу, 16. и 17. јула.
Укупно 26 јуниорских селекција у рагбију 7 се такмичи у Европи и то у две квалитативне групе.