Претрага

Интернационално искуство српских судија – три битне ствари за јесен

У сезони олимпијске дисциплине Рагби 7, наше судије су имале и имаће запажене наступе широм старог континента.

Велики број одсуђених утакмица у последње две ипо сезоне

Судије су заиста имале доста посла у протеклом периоду. Иако је за време пандемије корона вируса рагби мировао у већем делу Европе, код нас није. Рагби савез Србије се потрудио да одржи све зацртане такмичарске активности, и то је одрађено на високом нивоу. Судије су имале прилике да стичу искуства на домаћој сцени у свим такмичењима, од најмлађих петлића па све до финалним утакмица. Управо на тај начин је добијено доста одсуђених утакмица и турнира у ногама.

Конференција 1 – рагби 7

Веома значајно такмичење за наше судије. Око самог турнира у последње две године, посебна пажња је уперена на развој и едукацију домаћих судија. Направљена је прошле године веома значајна база младих судија, чије искуство из године у годину расте. Посебно морамо истаћи да су већ две године на турниру Конференције 1 у Београду, наше судије заиста сјајно обавиле задати посао. И не само то, него су стекли драгоцено искуство, које ће бити примењено на домаћа такмичења. Имали су прилику да гледају и учествују у великом броју утакмица, где су гледали како интернационалне колеге деле правду на мечевима.

Међународне активности

Почетком године је направљен договор са Мађарским рагби савезом везано за размену судија. Тако да је средином марта месеца наша судијска тројка имала прилике да суди меч Мађарског првенства. Из судијске организације нам је речено да је сличан договор начелно направљен са Румунским, Бугарским и Хрватским савезом. Одлична прилика за наше судије да стичу додатна искуства, и да се упознају са нивоом рагбија у суседним државама.

Турнири Европске рагби федерације

Осим нашег турнира Конференције 1, наше судије су узеле учешће у још неколико турнира широм Европе. Немања Бабић је имао прилику да суди мечеве на рагби 7 Конференцији 2 турниру, који се одржао на Малти. Марија Стојшић, Реља Булајић и Александар Лелик су били део Трофеј турнира који се одржао у Будимпешти. Док ће Михаило Марјановић судити У18 турнир у рагбију 7 који ће се одржати у Летонији. Наредне сезоне се надамо да ћемо бити још бројнији у судијским активностима. Исто се надамо да ће у у рагбију 15 наше судије добити прилику да стичу додатно искуство.

Зашто се не би пријавили да будете рагби судија?

Увек је код нас било проблема са бројношћу судија, из разних разлога. Али један разлог је био баш упечатљив. А то је поштовање према судији од стране играча и тренера на утакмицама. То је заиста горући проблем нашег рагбија, не само нашег, али ми желимо да се фокусирамо на своју кућу. Код нас на жалост преовладава фудбалско понашање где се свака судијска одлука доводи у питање, најчешће од стране тренера. Та недисциплина се слива са тренера на играче. То није рагби понашање. То је уличарско понашање коме није место на рагби теренима и на рагби утакмицама. И што је најбитније, Савез је почео коначно да штити судије и кажњава такве прекршаје

Откад се почело са праксом санкционисања, то је побољшана ситуација са бројем судија у нашем рагбију. Тај позитивни тренд мора да се одржи. Уколико мислите да сте кадри да будете рагби судија, а то није лак посао, нити је за било кога, саветујемо вам да се обратите Рагби савезу Србије.

Управо је битно да сваки нови регрут који жели да буде судија, мора бити упознат са свим позитивним и негативним стварима који га чекају. Да буде сугуран да ће бити заштићен на терену и ван њега. Само тако ће стећи самопоуздање да се развија, учи и напредује. Проблема има, али мислимо да има далеко више лепих ствари, због којим треба започети каријеру судије. Најлепша ствар је сасвим сугурно што утичете и заједно се развијате са младим рагбистима. Ми не можемо смислити бољи разлог.

Три битне ствари за јесен!

Тестирање физичке спреме

Судије морају бити физички спремне. Морају постојати критеријуми који ће се поштовати а тичу се физичке спреме. Пред почетак сезоне се мора припремити физички тест и мора се јасно ставити до знања судијама шта се очекује од њих. Да бисте донели што бољу судијску одлуку на терену, морате бити што ближе ситуацији око које се доноси одлука, да бисте то постигли морате одговорити физичким захтевима. Сматрамо да би ово тестирање било изузетно продуктивно.

Видео анализа суђења

У интервјуу са Александром Недељковићем, видео анализа је стављена као један од фундамената бржег учења. Наше мишљење је да би судије требало да ископирају Александров модел и да кроз видео анализу испрате све позитивне и негативне моменте суђења. Најбољи начин да видите колико се добро постављате или да ли сте донели добру одлуку, је да погледате снимак и видите шта сте конкретно радили. Наше мишљење је да би овакве састанке Судијска организација требало да одржава једном месечно.

Едукција, едукација и едукација

По нама би требало да се одржава семинар нивоа 1 за судија минимално једном годишње. Осим тог почетног нивоа, потребно је направити стратегију како ће да изгледа развојни пут сваког новог судије. Мислимо да је та стратегија кључна, уколико желимо да имамо велики број квалитетних судија, не смемо дозволити да стихијски управљамо кадровима. Уколико имамо стратегију развијања судија, мислимо да ћемо бити на врло добром путу.

Осим нивоа који додељују едукатори Светске рагби федерације, потребно је организовати и стручне праксе. Да се два или три пута годишње ангажују стручна лица која ће одржати судијску праксу нашим судијама. Имали смо прилике да видимо ту праксу на У18 стажу који се одржао у Загребу, где је учешће узело неколико неших младих судија. На ком год нивоу да се налазите, увек будите спремни да учите и унапређујете ваша знања.