Петровац на Млави постаје град рагбија
Дуго времена је прошло откад је У18 репрезентација одиграла утакмицу у рагбију 15. Можда и превише дуго. Чињеница је да играчи стасавају кроз рад у јуниорској репрезентацији и да стичу посебно искуство које ће им помоћи у даљој каријери. Зато је и од великог значаја да рагби центри у Србији раде са младима, јер рад са младима није трошак, него инвестиција у будућност. Један од тих клубова је и Петровац на Млави, клуб који је почео, сад већ, трећу годину са радом. Клуб који је осим сениорске селекције, покренуо и млађе категорије, које ће доћи у сениоре јако брзо. Није случајно што је Рагби савез Србије организовао утакмицу јуниорске репрезентације у Петровцу, прво што су Петровчани традиционално одлични домаћини, друго представљају рагби центар будућности.
Пријатељске утакмице уместо такмичарских
Европска рагби федерација већ неколико година не организује такмичарске турнире за У18 јуниоре у формату какав је раније био. Можемо разумети сваки аспект такве одлуке, од финансијског до момента да ли поједине селекције имају довољан број играча и такмичарских селекција у том годишту. Али смо мишљења да мора постојати пут кроз такмичење за све репрезентације. Односно, нека се направи мало такмичење на Балкану, па нек најбоља селекција иде даље у Европска такмичења, и тако дање. Поента је да играчи осим понуђених кампова и пријатељских утакмица морају имати и званично такмичење. Зашто? Па дефиниција спорта и утакмица јесте такмичење.
Брза игра Србије нерешива енигма за Бугарску
Пулени Гавриловића и Недељковића су и пре недељу дана демонстрирали брзу игру која је била тешка за брањење. Тако је било и ове недеље. Брза игра рукама и одлична поставка је дошла из тога што се већ неколико полусезона игра седмица у јуниорским такмичењима. Наравно ту има и доста недостатака који су само део играчког искуства и броја утакмица који је потребан играчима који наступакју у рагбију 15. Код нас је парадокс да ми у такмичењу играмо рагби 7 а да се нисмо пријавили за Европско првенство у тој дисциплини, али смо део кампа у рагбију 15, где у јуниорској конкуренцији нисмо одиграли ниједну утакмицу у последње две полусезоне.
Орлови су почели утакмицу у веома високом ритму. Није се пуно чекало до првог есеја. У 6. минуту меча, Србија је развила стрпљиву игру кроз неколико фаза, где је Данијел Стојановић одличним продором освојио петнаестак метара, али и упослио неколико противничких играча око њега. Моментум је искоришћен брзом лоптом до крила где је Милан Кузмановић добио ситуацију 1 на 1 коју користи и поентира за 5-0. У 10. минуту меча Бугари користе недисциплину наше селекције и добијају казну у изгледној позицији коју користе и смањују на 5-3. То није пореметило планове Србије која у 12. минуту осваја свој аут дубоко у 22 метара противника, потом се формира мол и кога се одваја Стојановић и офлоудом упошљава Огњена Воштића који постиже есеј за 10-3.
Када смо споменули брзу игру и добру игру рукама, онда смо имали прилику да видимо страшан есеј у 20. минуту који је реализовао Далибор Спасић за 15-3. Одлична игра играча линије где је напраљен вишак играча. Орлови су наставили са нападима, и у 34. минуту смо добили казну по средини терена отприлике на 22 метара од гола противника. Брзо извођење казне претвара у есеј Страхиња Аџић. Кузмановић је сигуран у конверзији за 22-3. У заосталном времену првог дела, поново слична ситуација као код претходног есеја. Поново брза игра коју на крају Користи Марко Кошпић за коначан резултат на полуврменеу.

Бугари се ослобађају притиска, али је Србија доста боља
Коначно су Бугари успели да се ослободе притиска. У 43. минуту су развили јако добар напад који користи Јорданов и смањује резултат на 27-8. Одмах након рестарт шута Орлови хватају лопту и постужу јако брз есеј преко Драгана Кокановића. Исти играч у 50. минуту постиже нови есеј, када након скрама Орлова лопта долази до Кузмановића који тактичким шутем асистира Кокановићу. Кузмановић је сигуран у шуту за 39-8.
Двојац Кузмановић – Кокановић је поново у центру пажње у 60. минуту, када опет након шута Кузмановића, Кокановић постиже есеј. Онда је направљена мало нејасна ситуација где је судија меча досудио казнени есеј али је дозволио након тога шут конверзије. Но били како било, резултат је 46-8 за Србију. До краја меча виђен је још један есеј Орлића. Кузмановић поново шутем прескаче одбрандбену линију, али овог пута он сам хвата лопту и постиже есеј за коначан резултат 51-8.
Информације о утакмици:
Датум: 08.05.2022. године
Почетак: 13:00 часова
Место: ФК Слога 33, Петровац на Млави
Снимак утакмице: Спорт уживо
Главни судија: Александар Лелик
Помоћни судија: Огњен Милошевић
Помоћни судија: Марија Стојшић
Састав репрезентације Србије:
Србија: Душан Јовановић, Владимир Брошћанац, Вук Кривокућа, Вељко Митић, Урош Јевђенијевић, Игор Шврака, , Немања Лазић, Данијел Стојановић, Огњен Воштић, Страхиља Аџић, Милан Кузмановић, ДРаган Кокановић, Алекса Јовановић, Марко Кошпић, Борис Милојковић, Никола Пумпаловић, Страхиња Грубор, Момчило Краљ, Златко Костић, ЈОван Радовановић, Михајло Самарџић, Лазар Анђелковић.
4 утисака са утакмице
Одличан аут
Ово је изгледа година одличног аута за све националне селекције. Аут је био сигуран и одличан. Како одбрандбени тако и нападачки. Статички елемент који прави разлику и који осваја, односно чува посед. Ми смо изненађени како се увежбао аут, како се након аута формирао мол, и генерално протоком лопте из аута. Свака озбиљна екипа мора имати опцију да нападне молом након аута, опцију специјалне акције у ауту као и опцију брзе лопте ка линији. Наши јуниори су на путу да буду јако добро утренирана селекција. Зато нам је и криво што нема такмичарских утакмица.
Брз проток лопте и висок темпо игре
У последњих двадесет година нисмо имали екипу која игра брзо и полетно са лоптом, која је у стању да створи прилике за поентирање у готово сваком нападу. Углавном смо навикли на „месарски рагби“ где се од половине игралишта па до есеја игра пик анд го. Оно што је фасцинантно за нас је поставка и кретња играча без лопте који омогућавају такав начин игре. Подједнако и линија и скрам морају бити веома мобилни, што на крају и јесу били. Једва чекамо да видимо како ће се овај начин игре показати против јачих противника, односно на утакмици против Хрватске која је на програму на јесен.
Недисциплина и техничке грешке
Брз и јак темпо игре вас терају и да грешите. Уколико играте без грешке а брзо и јако, предлажемо да каријеру наставите на Новом Зеланду. Итекако има простора да се смањи број грешака који су само ствар недисциплине, ништа више. Прича са судијом не сме да буде опција, добили смо две казне на то. Када се суди казна против нас, прво што се уради је да се оде на 10 метара од казне и спремно чека противнички напад, ставка која се исто може лепо спремити на тренингу. Не можемо да кажемо да је линија офсајда била проблематична, јер су наши били изузетно агресивни у одбрани. Али зато можемо да кажемо да је било доста грешака у додавањима, испале лопте, неке чак и у кључним ситуацијама. У једном нападу је виђено да су два играча разменила три или четири офлоуда и на крају изгубила лопту, уместо да су формирала рак и напали у наредној фази.
Одличан притисак у одбрани
Нема ништа боље од колективног притиска у одбрани. Бугарима је требало цело повреме да се опораве и да користе шут против нашег притиска. Освајали смо простор у одбрани, освајали лопту, били изузетно агресивни. Циљ сваке одбране је да се докопа лопте, уколико може у том циљу и да освоји простор онда одлично. Затим се из добвре одбране формира добар контра напад. Рецепт који је Ред Урбах направио још пре 60 година са Бостон Селтиксима и који је направио револуцију у тадашњем спорту.