Прошла сезона је била у знаку РК Рада, иако су у пролећном делу сезоне доживели пораз од Партизана, одиграли су све зацртане утакмице и растерећено ушли спремни у наставак такмичења. На крају је тим са Бањице освојио све шта се може освојити у Србији, и заокружио једну фантастичну сезону. Можемо слободно рећи да је прошла сезона била једна од најуспешнијих у историји. А било је итекако успешних сезона.
Да се мало подсетимо, РК Победник је основан 1996. године, а 2014. године је променио име у РК Рад. Грађевинари у својим витринама имају једанаест освојених Првенства Србије. Такође осам пута су били и освајачи Купа Србије. За 26 година постојања, укупно је освојено 19 титула, што није нимало лош биланс. У млађим категоријама је билас вишеструко већи, не постоји година а да нека селекција у клубу није постала Првак Србије.

Континуитет
Од свог оснивања Победник, односно сада Рад, је увек био у самом врху српског рагбија. Огроман континуитет игара на највишем нивоу мора увак на неки начин да се оствари и у будућем времену. Осим прве екипе клуб непрекидно скоро већ 20 година ради са млађим категоријама. Управо је то најбитнија ствар, јер увек имати константан прилив младих у сениорски тим. Када причамо о континуитету резултат Рад је био од 2006/2007 Првак Србије па све до сезоне 2012/2013. Од тада до сада освојио је још две титуле, где је у сезонама када су други клубови освајали Првенства Рад био у самом врху. Хтели ви то или не, то је огроман континуитет игара и резултата који је донео играчима драгоцено искуство.
Млађе категорије као залог за будућност
Као што смо већ и рекли у претходном чланку. Ви можете да улажете огромне ресурсе и да вам у некој генерацији изађе у први тим један или двојица играча, може да се деси да не изађе нико, а може да се деси и да имате велики број играча на тренинзима. Такве ствари је немогуће израчунати и зависе од много ствари. Чак сваку генерацију можемо посматрати другачије и јако тешко можемо направити математички образац по коме рачунамо конкретне резултате. Али је једна чињеница константна, сваки играч који изађе из омладинског погона је школован и квалитетан играч.
Како ће изгледати екипа Рада у наредној сезони?
Скрам
Радов скрам је био веома доминантан у протеклој сезони. Велики број играча је већ стандардан у репрезентације Србије. Ту има играча који играју на национални тим од 2006. године, попут Предрага Вранеша. Иначе Предраг је већ у лепим рагби годинама и може одиграти на позицији стуба на високом нивоу. Стандардни стуб Репрезентације који ће сасвим сигурно бити активан још неку сезону. На позицији стуба игра и Владимир Ђукић који нема ништа мање искуства. Овај дует је изузетан како на клупском тако и на репрезентативном нивоу. Када год су заједно на терену, праве огромну разлику, нападају противнички скрам и стабилизују свој. Одлични су у отвореној игри. Ђукић може јако квалитетно одиграти и на позицији талонера.

Још један Радов стуб је стандардан у Репрезентацији Србије, а то је Стеван Николић. Стева неће бити на располагању на самом почетку сезоне, очекује се да се прикључи тиму нешто касније. Он је играч који може да направи разлику на терену и да стабилизује игру скрама када је то потребно. Свака екипа би волела да има таквог играча. Од младих који тек требају да покажу колико знају и умеју ту је Борис Милојковић, продукт класе 2004 који тек треба да покаже свој квалитет у најквалитетнијем такмичењу у Србији. Он је показао колико је убитачан у статици и поставци у отвореној игри против У18 репрезентације Хрватске. Њега ћемо посебно испратити током сезоне, јер је један од највећих талената на позицији стуба.
На талонеру Рад има два јако добре опције у виду Уроша Јончића и Милана Трујкића. Обојица су изузетно мобилни и тренери могу да их користе на неколико позиција како у скраму, тако и у линији. Обојица играча су остварила наступе за национални тим у ери Мишела Миловића. Поседују огроман квалитет како у статици тако и у отвореној игри, где су одлични у игри у рукама и у контакту.
У другој линији Рад има неколико опција које је користио у току сезоне. Стандардни члан прве поставе је Војин Карановић који је постао један од најконстантнијих играча у постави. Изузетно физички јак и брз, играч који није класична друга линија и кога одликује невероватна покретност и игра без лопте. Очекује се да ове године заигра и Мирко Ранковић који ће сасвим сигурно имати дозиране минуте. То би било огромно појачање за скрам Рада који би био поприлично јак, ако узмемо оштру конкуренцију која ће се водити за сваку позицију у тиму. Бранимир Петровић је отишао у заслужену пензију а њега ће по свему судећи заменити младе снаге. Из класе 2004 ту је Урош Јевђенијевић који већ има једну одиграну сезону у ногама. У шампионској сезони је био веома стандардан. Од класе 2005 ту је Ноа Груецмахер играч који је поникао у млађим категоријама, иначе Амерички држављанин. Изузетна физичка снага и веома јак одбранбени играч.
Трећа линија Рада ће бити изузетно јака ове године. Можда највеће оружије браниоца трофеја. Ален Ћосовић је дефинитивно обележио прошлу сезону. Иако је играч скрама у другом делу прошле године је играо одлично на првом центру, где је био незаустављив. Сетимо се само његовог издања у последњој утакмици против Партизана када је постигао четири есеја. Претпостављамо да ће бити опција и на центру и у трећој линији, у зависности од потребе. Мада трећа линија ће ове године бити крцата талентом. Марко Ристић је искусан играч који има завидан рагби стаж и дуги низ година је на високом нивоу. Одлична опција која се најбоље сналази на чепу. Станислав Љубичић полако улази у најбоље рагби године. Станилав је изворно играч скрама, али може да покрије неколико позиција и у линији, што му омогућава велика мобилност и добра игра рукама.

А шта тек да кажемо о младима. Реља Пећанац је играч који је поникао у класи 2001 и који је већ стандардни Репрезентативац Србије. Играч који је по нама највише напредовао у последње две године. Може покрити и позиције у другој линији, али је веома мобилан за свој габарит па се јако добро сналази и на крилном у трећој линији. Одбрану игра на високом нивоу, веома агресиван у притиску на противника као и у обарању. А шта тек рећи за Данијела Стојановића који је можда чак и обележио прошлу сезону, где је био један од физички најјачих играча са својих 17 година. Генерацисјки таленат класе 2004 од кога у новој сезони очекујемо доста тога. У одбрани је изврстан, у нападу изразито продоран, поготову у контакту. На све то додајте да је екстремно мобилан и добијате велику силу на терену.
А шта тек да кажемо о младима из класе 2005 који ће своје минуте тражити ове сезоне. Примарна позиција Душана Јовановића је стуб, али верујемо да ће неко време провести у трећој линији док не сакупи довољно искуства за прву. Друштво ће му правити и Игор Шврака који је изворно играч треће линије, али може да одигра добро и на позицији друге линије. Сви играчи из класе 2005 су јако млади и требало би да добијају како сезона одмиче све више и више минута.
Линија
Актуелни шампиони ће имати поприлично снажну линију ове сезоне. На позицији демија наступа неприкосновени Срђан Божић који ће руководити темпом и бити један од главних креатора игре Рада. Њему ће друштво правити Миладин Живанов и Никола Станковић који су главни плејмејкери тима. Обојица играча могу веома квалитетно да одиграју на неколико позиција у линији. Живанов је на заласку каријере и његово искуство и лидерство много значи екипи. Станковић је за нас ТОП 3 најбољих играча у Србије, без икакве сумње. Он има све, физичку снагу, рагби интелигенију, изузтено јак у одбрани, активан у игри без лопте, одличан тактички шут, он је једноставно играч који прави разлику на терену.

Посебно ће бити занимљиво видети како ће изгледати центарска линија. Пред крај пропшле сезоне на првом центру је био Ален Ћосовић а на другом Немања Стошић. И тај тандем је одлично функционисао. Били су поприлично ефикасни у нападу и одлични у одбрани. Тако да верујемо да ће тренерски тандем Растовац-Капор ипак да се одлучи за ову комбинацију. Немања Стошић је један од најбољих играча из класе 2002 који је дошао до статуса Репрезентативца Србије. Он је дефинитивнио играч за будућност и ми једва чекамо да испратимо његове игре. Рад је током зиме организовао и припреме на којима је учешће узео и Иван Пирковић, некадашњи велики таленат Српског рагбија. Али није реално за очекивати да он наступи у Првенству Србије, то је за једног сада већ играча у добрим годинама напорно и поприлично небезбедно. Ми бисмо волели да се магија са новогодишњег тача пребаци на прави рагби, али смо свесни да је то у домену фикције.
Биће веома интересантно видети како изгледају крила. Рад ће ове сезони имати три веома физички јака играча која ће покривати ту позицију. Ту је Никола Сташић који се одлично приказао прошле сезоне и који је био један од бољих играча у самом финишу такмичења. Заједно са њим се истакао и продукт Крушевачке рагби школе Стефан Ивковић који је стигао и до статуса Репрезентативца Србије. Њих двојица су били изврсни, поготову код високих лопти где је дошла до изражаја њихова висина. А сада ће добити друштво у виду Лазара Татомира који се вратио из Холандије. Татомир је изузетно брз играч који ће искорисити и мало простора уколико му га оставите. Од млађих играча Рад има на располагању Михајла Самарџића, представника класе 2004 који је протекле сезоне имао запажене наступе на неколико мечева. Ту је и Матија Певла, један од најбољих играча класе 2005. Тешко да ће Матија у првом делу сезоне добијати већу минутажу, али верујемо како време пролази да ће пронаћи своје место у тиму.

Можда ће Грађевинари имати највише изазова на позицији аријера. Урош Бабић се сасвим сигурно неће опорати још неко време. Рад има неколико опција које могу јако квалитетно одиграти на овој позицији. Ту пре свега мислимо на Николу Станковића, кога где год да ставите у тиму, он ће бити тај који ће направити разлику. Са друге стране било које крило може јако квалитетно попунити позицију на аријере. Тако да не верујемо да ће бити превише проблема.
Златна генерација која тек треба да дође
За нас је класа 2006 која стасава у млађим категоријама Рада златна генерација. Они ће напунити 17 година у овој години и стећи право наступа у сениоркој конкуренцији. Ипак Грађевинари ће искорисити сво могуће време за развој младих талената пре него што крену да играју за сениоре. Ми једва чекамо јер ће велики број играча из класе 2006 изаћи у сениоре. Тренутно их има 12-13 и сви играју на веома високом нивоу. Зато и не чуди што се обраћа посебна пажња на њих и прати њихов развој. Управо је то оно што смо и причали у претходним текстовима, некада вам у сениоре може доћи један, или двојица, а некад дође и 12-13 играча, па су тренери на слатким мукама.
Шта можемо очекивати од Рада у новој сезони?
Од прошлогодишњег Првака Србије се не очекује ни у новој сезони ништа мање. Екипа која је спој младости и искуства ће свакако пикирати на највиши пласман. Током зимског периода су имали поприлично активности, између осталог организовали су и преипреме у Бајиној Башти. Ми очекујемо висок темпо игре, очекујемо да видимо напредак младих играча који преузимају све већу одговорност у игри. Једва чекамо почетак сезоне, где ће Рад већ следећег викенда да угости Панчевачки Динамо у оквиру првог кола Првенства Србије.