Претрага

Рад освојио Трофеј Београда – 4 ствари за понети, ТОП 10 играча

Ви нећете добити школованог играча за годину или две, у играче се мора улагати неколико сезона. Улагање у млађе категорије није трошак него инвестиција. Управо зато и имамо сада веома квалитетне играче. Tо је дуготрајан процес.

Добар рагби на Ади Циганлији

У викенду иза нас У18 јуниори су одиграли турнир Трофеј Београда, који се уједно бодује за Првенство Србије. Учешће је узело пет екипа: БРК Црвена Звезда, РК Рад, РК Челик, РК Крушевац и РК Борац Старчево.

Турнир Трофеја Београда, је по нама оправдао очекивања. Не можемо да кажемо да смо видели екстра квалитетан рагби на високом нивоу, али можемо бити задовољни. Остаје жал што нисмо видели РК Динамо 1954 на турниру, као и неколико старијих јуниора РК Рада, који су имали обавезе на утакмици сениорског Првенства Србије. Са овим играчима би дефинитивно добили још квалитетније и занимљивије такмичење. Да је турнир био у суботу, вероватно би било више учесника.

Амбијент одигравања турнира

Услови за игру су били веома добри, терен је био у врло добром стању, обележен по стандардима. Функционисање турнира у рагбију 7 је веома захтевно што се тиче организације на самом терену. Проток лопте је био на невероватно високом нивоу, јер је било само 3 лопте са којима се играло, на томе можемо да будемо захвални Звездиним млађим категоријама као и клубу организатору. Потребно је само обратити пажњу на то да се турнири овог типа играју са квалитетним лоптама.

Оно што посебно радује је то што је било доста гледалаца на трибинама и око терена. Дефинитивно интересовање за рагби расте. Такође, морамо истаћи и директан пренос турнира. Стрим и снимање је било веома квалитетно током целог турнира, једина замерка је вођење резултата, али то никако не умањује квалитет снимка. Стрим је био гледан, што нас ни чуди, јер је камерман обавио задатак на врхунском нивоу.

Фотографија: Дарко Дуцкин

Информације о турниру

Место одигравања: Ада Циганлија

Организатор: БРК Црвена Звезда

Датум: 25.09.2022.

Почетак турнира: 13.30 часова

Време: Местимично облачно, 15 степени

Судија: Александар Лелик

Судија: Владимир Радуловић

Судија: Реља Булајић

Делегат: Стеван Илијашевић

Снимак турнира: Спорт уживо

 

Рад је освојио турнир без пораза

Као и на претходном турниру, Рад је и на овом заузео прво место без пораза. Интересантно је да је у целој екипи Грађевинара било само 3 млађа јуниора, да су остатак екипе чинили старији кадети. У прве три утакмице Рад је оправдао улогу фаворита, где је лако савладао ривале, против Борца и Челика нису примили нити један поен. Потешкоћа су имали против Крушевца где су губили на полувремену 7-0, али ипак Крушевљане је сустигао умор, јер им је то била друга утакмица заредом. Пре почетка такмичења смо пројектовали велику борбу Рада и Динама, али на жалост због повреда и обавеза у сениорској конкуренцији, Динамо је изгубио прикључак.

Табела:

Поз (Pos)Екипа (Team)У(GP)Б(Pts)
1438
2426
3421
4319
5414
628

Борба за медаље

Ако изузмемо утакмице Рада, имали смо прилике да видимо изузетно узбудљиве мечеве. Као што је био случај у самом финишу друге утакмице, када је судија свирао Крушевљанима контра казну из које је Емир Мешковић направио можда потез турнира и постигао есеј за победу Челика 19-17. Крушевљани заиста нису имали довољно концентрације у финишу мечева, јер су и на утакмици против Звезде у последњем нападу примили есеј и изгубили утакмицу. На крају су победили Борац резултатом 50-0, што им је у укупном поретку донело 4. место на турниру.

БРК Црвена Звезда је била добра на турниру, иако су били изузетно танки са бројем играча, на крају су ипак завршили на другом месту. Остварили су три веома неизвесне победе и успели да се оките сребром. Челик је на крају освојио бронзу захваљујући одличним стартом на турниру где су победили Крушевац и Борац и изгубили од Звезде у финишу другог полувремена. Већ смо рекли да је Крушевац био четврти, док је на последњем месту био Борац из Старчева.

4 ствари за понети

Превише утакмица у кратком интервалу

Веома занимљива тема за дискусију, али јако битна. Првенство Србије за У18 јуниоре се игра у формату рагбија 7. Утакмице су изузетно интензивне и физички захтевне. Када се игра овакав турнир игра се без паузе, често се деси да дође до тога да нека екипа одигра две утакмице заредом. То су велики напори услед којих долази до повреда. Са друге стране, екипе јако често броје 7 или 8 играча који морају да издрже цео турнир.

Опет реалност је другачија и захтева прилагођавање тренутним могућностима. Нисмо ми Енглеска или Француска где имамо на располагању све термине на теренима па да можемо да правимо калкулације. Али опет можемо урадити доста тога да предупредимо велике напоре. Узмимо за пример протекли рагби дан који се одржао на Ади Циганлији. У 11.00 ујутру је одржан турнир У14 пионира, а у 13.30 је стартовао турнир У18 јуниора. Могао је рецимо турнир У18 јуниора да почне у 11.00 часова и да се одигра два сата рагбија. Потом да се направи пауза од два сата, где би У14 пионири могли да одиграју свој турнир.

За време паузе јуниори би имали два сата да се одморе, релаксирају и припреме за завршетак турнира. Када пионири заврше свој турнир, јуниори настављају такмичење.  Са оваквом организацијом ништа не би изгубили од времена, а имали бисмо одморне јуниоре где би сасвим сигурно било много мање повреда. Једино што би искакало је то што би јуниорске екипе провеле још три сата на турниру.

Јуниори су спремни за сениорски рагби

Фотографија: Дарко Дуцкин

Нема ту шта пуно да причамо, јуниори су на терену итекако оправдали своје речи. Играчи који су рођени 2004. године су  спремни за сениорски рагби. Шта више, скоро сви су већ заузели своје позиције у клубовима. Нису ту само да попуне број, већ имају значајне улоге. Управо је то резултат рада клубова и РСС-а са млађим категоријама. Велики број играча је почео да тренира пре 7 или 8 година, и исто толико сезона има у млађим категоријама. За то време су имали Кампове у Караташу, развојне рагби академије, Репрезентацију Србије и још много тога. Сада улазе у сениорско такмичење као квалитетни млади таленти који треба да се брусе и развијају у сениорском рагбију.

Млади рагбисти долазе

Будућност дефинитивно долази, и то веома светла. На клубовима је да направе атмосферу и услове да дочекају талентоване рагбисте у сениорски тим. Генерација 2005. је већ спремна да заузме своје место у сениорском рагбију, и то не да попуњава рупе, него да игра битну и важну улогу. Неко ће рећи да смо пуни оптимизма и да пишемо хвалоспеве о младима. Али заиста је тако, уколико нам не верујете, дођите и одгледајте неки турнир. У овом случају можете погледати снимак целог турнира. Ово је можда нас највећи утисак са турнира, једноставно имате велики број квалитетних младих играча који наступају за неколико клубова: РК Рад, РК Борац, РК Динамо 1954, БРК Црвена Звезда и РК Крушевац. То је будућност. И то светла.

Брз проток лопте, подршка и одлично позиционирање

Ово својство краси све екипе, без даље расправе. Потенцирање рагбија 7 је дало резултат у бољој техници и позиционирању у нападу и одбрани, као и бољој кретњи без лопте. Рагби 7 од вас тражи добру технику уколико желите да будете конкурентни. Морате имате добру кретњу без лопте и бити у правовременој подршци, јер у супротном губите лопту. Морате бити брзи, вешти, спретни и сконцентрисани у сваком тренутку. Наравно, да ћете доћи у ситуацију да играте 1 на 1 са неким спринтером у великом простору, али то је рагби 7, брзо се игра, поентира и долази у разне ситуације. Негативан ефекат је свакако то што играчи прве и друге линије имају доста велики изазов да одговоре на задатке.

ТОП 10 играча

Као што смо већ најавили и урадили у чланку ТОП 10 У16 кадета, нећемо правити ранг листу, него ћемо поменути којих је то десет играча на нас оставило највећи утисак. Нисмо узели у обзир играче из РК Челика јер они у Првенству Србије играју ван конкуренције.  На самој листи су играчи који су 2004. и 2005. годиште, 2006. годиште има своју кадетску листу. Насумично смо направили редослед.

Немања Лазић

Позиција: Центар, крилни

Годиште:2004.

Поређење: Стирлинг Мортлок

Тренутно водећи на листи стрелаца, апсолутна сила у нападу. Физички је доминантан, јак, стамен. Има убилачки инстинкт када нањуши есеј. Проналази рупе у противничкој одбрани. Одличан је у пратњи, где када добије брзу лопту или офлоуд постаје незаустављив. Има одличан и сигран шут. Да би био апсолутно комплетан играч мора да поправи одбрану.

Матија Пелва

Позиција: Крило

Годиште: 2005.

Поређење: Вил Џордан

Фотографија: Дарко Дуцкин

Не знамо одакле да почнемо. Можда најкомплетнији играч на турниру. Напад перфектан. У одбрани непрелазан. Спринтер. Техника на врхунском нивоу. Тако брзо мења правац, који кад се укомпонује са брзином, изгледа као да противници стоје и да је примање есеја неизбежно. На турниру се десило неколико пута да противник пробије одбрану Рада, али некако је увек фрустрирајуће јер те Пелва увек стигне.

Момчило Краљ

Позиција: Отварач, деми

Годиште: 2004.

Поређење: Рис Хоџ

Момчило је већ зацементирао своје мсето и у сениорској конкуренцији, али увек блиста у млађим категоријама. Играч који прави разлику на терену. Борбен, одличан у одбрани, веома креативан у нападу. Један од најинтелигентнијих играча. Одличан преглед игре, јак у контакту, подршци и поседује добар тактички шут, и то је само део офанзивног сета који ће бацити на вас у сваком тренутку.

Далибор Спасић

Позиција: Крило, центар

Годиште: 2005.

Поређење: Даг Холвет

Хоћете играча који ради све на терену? Универзалца? Далибор је управо то, све ради на терену, сваки задатак или замисао тренера је у стању да испоручи. Није он ни најбржи тркач, нити агресиван и ефектан обарач, нити јак и пробојан играч. Али уколико вам треба играч улоге, на кога можете да се ослоните да ће извршити задатак, онда је то он.

Игор Шврака

Позиција: Трећа линија, друга линија

Годиште: 2005.

Поређење: Шалк Бургер

Изузетан у контакту, како у одбрани тако и у нападу. Играч који се комотно осећа у контакту, тако да често можете добити и офлоуд када мислите да је физички немогуће тако нешто извести. То га чини јако продорним играчом, који може да одигра у јако високом темпу и испуни комплексан план игре. У одбрани је стамен и јак, један од најбољих обарача на турниру.

Алекса Јовановић

Позиција: Трећа линија, друга линија

Годиште: 2004.

Поређење: Петер-Стеф де Тоат

Фотографија: Дарко Дуцкин

У новије време се ствари брзо забораве. До пре неколико сезона, РК Крушевац није имао млађе категорије, али је и даље пар играча тренирало. Међу њима је био и Алекса, који је сам долазио у Београд из Крушевца да би играо рагби, и то са свега 13-14 година. То је воља, жеља и љубав према рагбију где ми можемо само да станемо са стране и да се дивимо. Сада је он момчина од скоро два метра који игра рагби на високом нивоу. Један је од мотора Крушевца. Стандардни члан У18 јуниорске репрезентације. Током каријере је због технике увек играо у линији, а сада је израстао у веома агилну и покретну другу линију. Међутим, и даље може одиграти на високом нивоу на центру или крилу.

Јован Радовановић

Позиција: Крило, аријер, центар

Годиште: 2005.

Поређење: Џеси Крил

Веома брз играч, брзо мења правац и када нањуши рупу акција се обично завршава есејом. Играч који итекако посматра и прати поставку противника, и јако често уме да искористи и добар шут који поседује када процени да не браните простор иза одбрандбене линије. Увек искористи такве ситуације, зато је и тренутно други на листи стрелаца. Одбрана уме да буде проблематична, али је напад ипак доминантан фактор у његовој игри.

Никола Пумпаловић

Позиција: Друга линија

Годиште: 2005.

Поређење: Томас Лаванини

За нас апсолутно изненађење и откровење. Веома мобилан играч са одличним физичким предиспозицијама. Брз и агресиван у одбрани. Поседује добру технику, добро чита игру. У контакту је јак, веома сигуран као носилац лопту. Један од најзаслужнијих што је Звезда на крају освојила друго место. Звезда има одличан материјал који треба развијати и неговати како би добили одличног сениорског играча. Све је ту, само треба бити стрпљив, вредан и упоран.

Вељко Митић

Позиција: Друга линија

Годиште: 2004.

Поређење: Џони Хил

Вељко дефинитивно није свестан својих могућности и шта може све извести на терену. Али управо томе и служе млађе категорије, где имате простор, време и могућности да истражите своје лимите и стичете искуство. Оног тренутка када је спознао све своје квалитете, кренуо је да игра како зна и уме. И није случајно постигао 4 есеја.

Ноа Груецмахер

Позиција: Друга линија

Годиште: 2005.

Поређење: Грант Гилхрист

У контакту један од најјачих играча у јуниорској конкуренцији. Изузетно физички јак и продоран играч. Обучен за играње у брзом и јаком темпу. У контакту нуди офлоуд и брзо презентује лопту у раку. У одбрани изузетно јак и добар обарач. Одлично се позиционира. Поседује завидну технику, учествује у отвореној игри.

Фотографија насловне стране: Дарко Дуцкин