Претрага

Ретроспектива сезоне: Сениори

Пролећни део сезоне је био веома интересантан. Велики број утакмица у А групи и турнира у Б групи је одложен за јесењи део сезоне. Очекује нас трка између Партизана и Рада који ће одлучивати ко ће постати Првак Србије.

Трка два клуба за титулу

Уколико би тражили кратак опис такмичења у Првенству Србије искористили бисмо поднаслов изнад. Једноставно Партизан и Рад одскачу од осталих екипа, и то поприлично. Остале екипе у такмичењу БРК Црвена Звезда, РК Динамо 1954 и РК Торпедо Млава су отприлике сличног нивоа и могу играти неизвесне и занимљиве утакмице. Отприлике је слична ситуација неколико сезона уназад, без неких назнака да ће се нека екипа прикључити водећем двојцу. Али треба имати у виду да су екипе Динама и Звезде јако младе, а да је Торпеду ово прва сезона у највишем рангу.

Систем такмичења и велики број одложених утакмица

Ове сезоне се игра трокружно по систему свако са сваким. Свака екипа ће на крају такмичења одиграти по 12 утакмица. Нема плеј офа, тако да ће екипа која након последњег кола сакупи највећи број бодова освојити Првенство Србије. У А групи Првенства Србије укупно има 5 екипа, које смо напоменули нешто раније у тексту. Три екипе су из Београда, једна из Панчева и једна из Петровца на Млави.

Уколико желите да играте рагби на високом нивоу, морате имати преко 20 утакмица у рагбију 15 по сезони. Међутим, то је превише за наше услове, чак се испоставило да је и ових 12 утакмица проблематично да се одигра по сезони. У пролећном делу такмичења планирано је одигравање 16 утакмица, од тога је одиграно 9 мечева, једна утакмица је регистрована службеним резултатом, док је 6 утакмица одложено. Када бисмо претворили у проценте добили би да је одиграно 56.25% утакмца, 6.25% утакмица је регистровано службеним резултатом, док је 37.5% утакмица одложено.

Када погледамо табелу Првенства Србије, можемо видети да је све планиране утакмице одиграо само РК Рад, укупно шест. По четири утакмице су одиграли БРК Црвена Звезда, РК Торпедо Млава и РК Динамо 154, док је РК Партизан одиграо само две. Партизан би одиграо сигурно више утакмица али су излазили у сусрет осталима и одлагали мечеве, па су себе довели до тога да имају само две одигране утакмице у пролећном делу, и да их очекује десет утакмица до краја сезоне

Поз (Pos)Екипа (Team)У(GP)П(W)И(L)Н(D)ПФ(PF)ПА(PA)ПД(PD)БП(BP)Б(Pts)
19810528101427941
29630398141257626
39450178361-183517
4909076577-5013-1

Увек треба реално поставити ствари и добро испланирати такмичења за целу годину. Није овај број утакмица које требају да се одиграју недостижан или нереалан, само је у овом тренутку оптерећујућ по клубове. Неколико година уназад је пао ниво сениорског такмичења, што је директна последица дугогодишњег нерада и занемаривања млађих категорија. Јако је битно да се оствари континуитет млађих категорија и да сваке године имате прилив младих играча у први тим, да бисте то урадили морате имати одговарајућу инфраструктуру и кадрове који могу да изнесу омладински погон. То је огроман и тежак посао, јер да није, свако би имао омладински погон.

У протеклих, сада већ седам или осам година Рагби савез Србије има константне пројекте и програме који подржавају рад са млађим категоријама. Чак шта више, сносе се трошкови превоза за У18 јуниоре и У16 кадете. Улаже се поприлично у тренере и њихову едукацију. Све води ка томе да се максимално подржи и олакша функционисање старијих годишта омладинског рагбија. Клубови који нису успели за ове време да успоставе омладинсе селекције могу кривца тражити у самом себи.

Б лига Првенства Србије - систем такмичења и турнири

У овој сезони је укупно планирано одигравање 6 турнира Б лиге. Да подсетимо, Б лига се игра турнирски и игра се у формату рагбија 10. За сада је одигран само један турнир где су наступиле екипе РК Војводине и РК Крушевца. Нажалост, и на том турниру је виђена велика разлика између две екипе. Војводина је након неколико сезона сишла у Б лигу и њен играчки кадар, који је састављен од неколико репрезентативаца Србије је дефинитивно доста јачи од младе екипе Крушевљана. Несумљиво је да ће Крушевљани напредовати и смањити разлику у јесењем делу сезоне.

У пролећном делу је планирано одигравање 3 турнира. Један турнир се одиграо, док су два турнира за сада одложена. Видећемо какав ће план бити у наредном делу сезоне, као и да ли ће се још нека екипа прикључити такмичењу.

Седам такмичарских екипа у сениорима

Укупно је седам сениорских екипа наступило у Првенству Србије, што у А, што у Б групи. Број клубова у сениорима може да буде веома задовољавајући. Посебно је битно да су све то, такорећи, уникатни клубови. Односно нема клубова за које наступају исти играчи, нити вештачких творевина. Дакле, ово су стварни клубови, са стварним играчима, то је јако битно напоменути, јер управо је то добра подлога коју је потребно надограђивати. Оно што је потребно рагбију је да ти клубови буду јаки, стабилни и да производе играче, тренере, спортске радинике и волонтере.

РК Рад

У досадашњем Првенству Србије су одиграли све планиране утакмице. Остатак сезоне могу мирно да дочекају и да се припреме за утакмице са Партизаном које ће одлучити Првака државе. Грађевинари имају стабилну екипу, али нису имали ове сезоне ниједном пун број играча на клупи. Али то сасвим сигурно неће бити проблем у будућности, јер велики број квалитетних младих играча долази из омладинског погона. Већ неколико јако добрих младих играча је већ преузело конце игре Рада, као што су Станковић, Стошић, Татомир, Божић, Пећанац и Трујкић. Уз искусне играче попут Живанова, Вранеша, Ђукића, Николића, Петровића, Ристића,Бабића, Јончића ова екипа је спремна да се бори за трофеје. Неколико малдих је ове године већ дебитовало, и од Стојановића и Јевђенијевића се очекује да се докажу и прикажу у најбољм светлу како би тренерски двојац Капор/Растовац могао да види њихове домете.

РК Партизан

Четвороструки Првак Србије заредом ће имати јако тежак посао на јесен. Очекује их одигравање чак десет утакмица у Првенству. Од тога их чекају две утакмице против Рада које ће много тога одлучити. Црно бели су у доброј позицији јер су славили против Грађевинара у првом мечу, тако да имају предност у том смислу против ривала. Две утакмице нису неки узорак на односу кога би могли да дођемо до неке детаљније анализе, али уколико их ипак анализирамо можемо видети побољшање у односу на прошлу сезону. Већи број играча се налази у екипи, има ту играча из РК Дорћол, који наступа у рагбију 13, који уз већ тврдо језгро чине заиста компактан тим. Највећи проблем за Партизан је тренажни процес, јер на жалост немају могућности да тренирају на одговарајућем терену. Екипа је озбиљно искусна, где главни терет носи сада већ чувено 1995. годиште које је стасало кроз омладински погон клуба. Ту морамо поменути Ђорђевића, Прерадојевића, Ненадовића, Радића који уз искусне играче попут Дејановића, Крстића, Јоксимовића, Срећковића али и младе попут Аврамовића и Андрића чине костур тима.Нажалост, Партизан нема млађе категорије, покушавали су са У12 петлићима прошле сезоне, али нису одржали континуитет.

РК Динамо 1954

Панчевци имају изузетно млад и талентован састав који уз неколико искусних играча представља тим који можда има највећи потенцијал у Првенству. Очекују их велики изазови на јесен. У сениорском Првенству их чека одигравање осам утакмица. С обзиром да у свом тиму имају велики број играча који и наредне сезоне играју у јуниорима, биће им поприлично тешко да уколпе све обавезе. Треба укомпоновати сениорске утакмице са јуниорским такмичењем као и са репрезентативним активностима. Биће интересантно пратити напредак Воштића, Кузмановића, Гавриловића, Кошпића, Драмићанина, Пала, Аџића који би уз нешто искусније Марјановића, Адвигова и сада већ искусне Нешића и Татића чинили поприлично јак тим. Ако на то додамо да ће се вратити и Милевски и нешто касније Кркљуш, онда већ можемо да причамо озбиљније. Ове полусезоне су Панчевци далеко од Рада и Партизана, али су са Звездом и Торпедом водили велику борбу. Тако да очекујемо још већи напредак на јесен.

БРК Црвена Звезда

Слично као и Динамо, БРК Црвена Звезда има доста квалитетних играча које је потребно да развије. Очекује их такође одигравање осам утакмице у јесењем делу. Међутим Звезда има јако квалитетне искусне играче који су носиоци игре Националног тима, попут Мађановића, Ђорђевића, Кеглића, Родића који итекако праве разлику на терену. Када их црвено бели имају на окупу могу парирати Партизану и Раду. Што се тиче омладинског погона, ту има доста интересантних играча као што су Краљ, Лучић, Кокановић, Пумпаловић, Илић, Хеам који уз већ прекаљене Милошевића, Николића, Мартиновића и Расмунсена чине изузетно јако језгро. Морамо истаћи и Лојаницу, који ће студије наставити у Ници, који је значајан шраф у игри. По нашем мишљењу, када је Звезда мотивисана и фокусирана може равноправно да се бори за титулу Првака. У току наредних сезона, могу очекивати прилив квалитетних  играча из млађих категорија, тако да ћемо их са задовољством пратити.

РК Торпедо Млава

Најмлађи клуб у Србији. Кроз три године су успели да дођу до А групе Првенства Србије, што је резултат за респект. И то велики респект. Њих такође очекује осам утакмица на јесен, с тим да не смеју да изгубе службених резултатом, јер би им уследила дисквалификација из такмичења. Да подсетимо, Петровчани су изгубили један меч службених резултатом на пролеће. Нама је изузетно било занимљиво да испратимо играче и њихов напредак током година. И можемо бити изузетно задовољни. На пример Грубић је већ две године члан сениорске репрезентације у рагбију 7, док је Атанасковић био на списку 23 играча на мечу са Бугарском у Софији, али није улазио у игру. Када ту додамо Костића, Вујчића, Живковића, Добросављевића, Јанковића, Миљковића, Јовановића, Ђорђевића и остале, добијамо јако добар тим, који може озбиљно да напредује. У плану су им и нека појачања на јесен, тако да ће бити сасвим сигурно јако занимљив тим за праћење.

РК Војводина

Новосађани су се одлучили да ове сезоне наступају у Б лиги Првенства Србије. Наше мишљење је да им је место у А групи. Изузетно искусан и квалитетан тим, који је када је комплетан умео да направи озбиљне резултате. Неколико играча је на нивоу Националног тима, попут Јоцића и Јанковића, који су стандардни. Поред искусних Матијевића, Маринковића, Поробића, Новосела, Раките, Милићевића ту још имамо и нешто млађе браћу Јанићијевић, Обрадовића, као и момке из Руме, са којима може да се састави јако добра екипа чији домет може да буде јако висок. Када се лепо утегне и утренира такав тим, сасвим сигурно би се умешао у горњи дом А групе. Воша нема омладински погон, покушавано је у неколико наврата, међутим проблем је одржавање континуитета.

РК Крушевац

Клуб који слави 30 година постојања сасвим сигурно може да буде поносан на свој омладински погон, који већински чини и сениорску екипу заједно са неколико ветерана. Ово је већ друга година у континуитету како се такмиче у Б групи Пвенства Србије. Оно што је битно за сваку екипу је да увек има прилив младих и школованих играча из јуниора. Управо то је оно на шта Крушевлјани могу да се ослоне. Ту су пре свега Лазић, Јовановић, Крсмановић и остали који уз помоћ искуснијих Здравковића, Михајловића, Ивковића, аксентијевића и осталих, могу постати озбиљна екипа. Велики проблем екипа попут Крушевца је тај што доста играча након средње школе уписује студије у већим градовима, или почиње да ради, тако да је јако тешко одржати континуитет у сениорској конкуренцији

Рагби 7

У рагбију 7 је било поприлично занимљиво ове сезоне. Нажалост, осим горе наведених клубова други клубови нису узели учешће, али је било поприлично занимљиво. Највећа вест је дефинитивно то што је Динамо успео да победи Партизан на првом турниру, и што је био конкурентан Раду у финалу. На крају два турнира Рад је сакупио највише бодова и постао Првак Србије у рагбију 7. Нама је највећи утисак оставио учинак јуниора који су итекако били конкурентни и у сениорској конкуренцији.

Куп Србије

Већ је традиција да се Куп србије игра на јесен, након одигравања Првенства. То је обично последњи или претпоследњи викенд у новембру. Претпостављамо да ће Савез ускоро отворити пријаве за Куп, ако већ у међувремену није, па ћемо онда моћи да урадимо анализу самог такмичења и жреба. До тад ћемо већ дубоко бити у сезони, па ћемо већ знати како ће изгледати екипе.

Предлози за унапређење

Предлога за унапређење има много, чак шта више могли би да дискутујемо о томе нон стоп, али покушаћемо да се сконцентришемо на оно најбитније. Мислимо да се посебна пажња треба обратити на тренерску струку.

Треба максимално искористити селектора националог тима Мишела Миловића. Под тиме мислимо да је потребно да наши тренери присуствују његовим тренинзима, посматрају како их води, на шта обраћа пажњу. Да могу да имају увид у сетове вежби, да види како се гради систем игре. Да имају могућност да поразговарају са њим након тренинга, да буду у контакту са Мишелом, који им може дати јако корисне савете које ће им помоћи у њиховом раду. Не треба очикивати од Савеза да моли и нуди могућности, потребно је сами да преузмете иницијативу.

Посебна пажња се мора обратити на дисциплину и заштиту судија. Фудбалско и уличарско понашање мора да се искорени. Потребно је да се поштују и баштине рагби вредности, које чини овај спорт најбоњим спортом на свету. Зато је потребна едукација свих службених лица, тренера, и играча, где би им се јасно ставило до знања која су недопустива понашања на утакмцима и турнирима.

Потребно је подићи свест о спортском начину живота. Рагби је јако захтеван спорт, и уколико желите да га тренирате и да будете дуговечни, морате индивидуално тренирати. Морате водити спортски живот, хранити се исправно и имати довољно сна. У реду је терати кера у кафани, али не стално. Створити културу предсезоне, израдити играчима план и програм индивидуалних активности како у пред сезони, тако и у току сезоне, пропагирати спортски дух и спортски начин живота. Циљ који би требало да постигнемо су играчи који су максимално физички спремни и који тренирају рагби.