Претрага

Ретроспектива сезоне: У12 петлићи

Ретроспектива такмичења у конкуренцији У12 петлића из нашег угла. Врло добра база која има потенцијала да се шири.

Већа масовност у односу на јесен

У конкуренцији У12 петлића много тога зависи од презентација по школама. Већина играча долази кроз овај вид промоције. Две године, колико је Корона трајала, није било могуће улазити и радити презентације по школама. Осим ако сте Предраг Миланко из РК Жаркова који је једини успео да уђе у школе и ради промоције. Сада се надамо да је Корона иза нас и да клубови могу да планирају рад по школама.

Прошле јесени смо имали 5 клубова у такмичењу У12 петлића. Овог пролећа број је нарастао на чак 7. Осим броја клубова, порастао је и број деце у екипама, тако да смо имали прилику да видимо заиста масовне турнире. Не масовне као што су били 2020. године на јесен, када је у такмичењу учествовало чак 10 екипа у петлићима.

У такмичењу овог пролећа су учествовали клубови: РК Рад, БРК Црвена Звезда, РК Динамо 1954, РК Борац Старчево, РК Жарково, РК Дорћол 1998 и РК Челик. Гости из Зенице су наставили тренд од пре Короне, и учествују у свим такмичењима које организује Рагби савез Србије.

Из квантитета долази и квалитет

Наше омиљено спортско филозофско питање. Када поставите теоријски ствари како треба, лакше је урадити и практични део. Уколико желите да имате квалитет, њега можете извући само из квантитета. Односно, уколико желите да у петлићима имате квалитетну екипу, морате имати широку базу. Са великим бројем играча и са квалитетним тренерима који ће их тренирати, долазите до тога да имате доста добар тим.

Како постићи квантитет? Сваки клуб мора максимално искористити своје промотивне активноси. Промоције по школама, активне друштвене мреже, активан сајт, видљивост у медијима. Да би се све то постигло, клубови морају имати адекватну структуру која ће моћи да реализује све активности. Јесте тешко и напорно, али без Генералног секретара који ће бити заужен за папирологију и Спортског Директора који ће бити задужен за спортски део, мало ко може да води организован клуб.

Презентације по школама морају бити константна активност. У зависности од величине територије на којој се раде, треба и планирати колико ће бити фреквентне. Искуство је показало да највише деце долази из презентација по школама. И на њих се треба фокусирати. Али не треба занемарити ни друге начине. Активност на друштвеним мрежама може бити веома занимљива, како за родитеље тако и за децу која би да се окушају у рагбију. Иста ствар је са веб сајтом, који мора да се одржава и буде активан. Где људи могу да се информишу о раду клуба. Уколико је могуће треба искористити могућност појаве у локалним медијима, да би се побољшала видљивост.

Како постићи квалитет? Када се испуни услов широке базе играча (да кажемо 20 играча у У12 петлићима), уколико имате добре услове за тренирање, потребно је да имате квалитетне тренере. Када имате могућност да 20 играча ради и напредује са квалитетним тренером, ваш клуб ће направити квалитетне играче. Када на тренингу можете радити симулацију утакмице онда сте на добром путу. Наравно, ово причамо о неком нивоу који би се применио у Србији. База великих клубова у Европи у конкуренцији У12 петлића броји између 150 и 200 већ селектованих играча.

Као што је Аристотел пре скоро 2.500 година рекао: „ Квалитет, дакле, није дело, то је навика”. Уколико поставите квалитет рад од најмлађих, у старијим категоријама ћете добити квалитетније и школованије играче. Уколико не поставите ствари на прави начин, доћићете јако брзо до тога да имате екипу од кнап број играча, где ћете губити високим резултатом, без могућности да напредујете. Уколико и даље такав систем називате рагбијем, губите време.

Турнири и стање у такмичењу

У пролећном делу сезоне је одиграно укупно 3 турнира у Купу Србије за У12 петлиће. Можда звучи мало, али морамо истаћи да није баш тако. Пазило се на то да турнири крену након одржаних презентација по школама. Не можете одмах из школе извести децу да играју рагби, потребно је неко време да прође како би нови играчи научили правила. Када погледамо са овог становишта, 3 турнира су сасвим довољна за наше услове.

Уколико је екипма мало одигравање три турнира, увек могу да одиграју тест мечеве са другим клубовима или да гостују на интернационалним турнирима. Не морате да чекате да вам Савез организује турнире, можете се договорити и са другим клубовима да одиграте пријатељске утакмице. То је и најбоља ствар када формирате нову екипу, договорите се са Судијском организацијом, где можете добити едукативну активност. Играчи могу научити поставку, могу уважбати правила, поставите тако да вам буде одлична припрема за званичне турнире. На тај начин добијате велики број утакмица. Стицајем околности сви клубови који имају У12 петлиће су на територији Београда и Панчева, тако да није скупо одиграти тест меч.

У конкуренцији У12 петлића Куп Србије је освојила екипа РК Рад. Пред последљи турнир једнак број бодова су имали РК Челик, РК Рад и БРК Црвена Звезда. На жалост, гости из Зенице нису дошли на последњи турнир, па су о титули одлучивали Београдски клубови. Уједно и ова три клуба су током целе сезоне чинила горњи дом у такмичењу и по квалитету. Екипе РК Борац Старчево, РК Дорћол 1998, РК Динамо 1954 и РК Жарково су чинили доњи дом по резултатима и приказаној игри.

Поз (Pos)Екипа (Team)У(GP)Б(Pts)
1326
2322
3216
4311
539
628
638

У неким случајевима су виђени јако високи резултати. Да подсетимо, по нашим Пропозицијама такмичења, У12 петлићи смеју да одиграју 40 минута рагбија по турниру. Уколико екипе играју три утакмице на турниру, трајање утакмице је 13 минута. Уколико ви за 13 минута примите 30 поена, да играте утакмице у од 40 минута, ви бисте изгубили 90-0. Можда би требало размислити о формирању А и Б групе, негде на средини јесење полусезоне, када се заврше презентације по школама и када се већ могу видети које екипе су изједначене. Високи резултати утакмица никоме не доносе добро. Играчи се неће „челичити“, већ ће изгубити интересовање.

Рагби центри ван Београда и Панчева су престали са радом

У размаку од само годину дана, у конкуренцији У12 петлића, са радом су престали РК Војводина, РК Лозница и ГРК Вршац. Ако продужимо период на три године, можемо да додамо и РК Крушевац. То су четири рагби центра ван Београда и Панчева која су престала са радом у конкуренцији У12 петлића. Рагби се мора ширити ван Београда и Панчева, и треба предузети одговарајуће кораке да се ревитализују ти центри и/или формирају нови.

Игралишта и терени где се играју турнири

Мора се водити пажња где се одигравају турнири у млађим категоријама. Ми већ понављамо као папагаји, улагање у млађе категорије није трошак, него инвестиција у будућност. Морају се испоштовати макар минималне норме као што су да терен буде покошен и адекватно обележен, да се игра са квалитетним лоптама и да постоје свлачионице где се деца могу пресвући. То су основне обавезе које домаћин турнира мора испунити како би се испунили основни услови одигравања турнира. Замислите родитеље који виде да њихова деца играју на ливади, где је висока трава, без свлачионица, па нам после није јасно зашто рагби није масован.

Презентација и маркетинг турнира млађих категорија

Једно од важнијих ствари које треба да се примењују везано за популарност рагбија. Морамо бити видљиви, морамо се експонирати што више на друштвеним мрежама и медијима уопште. За то нам је потребна квалитетна фотографија и снимак. Данас деца на друштвеним мрежама искључиво комуницирају фотографијама и кратким снимцима. Њих сасвим сигурно неће пуно занимати овај текст да прочитају до краја, али ће их занимати уколико добро испадну на фотографији или уколико је снимљен неки њихов добар потез. Они то поделе на друштвеним мрежама, то виде њихови пријатељи, родитељи и родбина, и на тај начин се такође диже популарност спорта. Што се неки спорт више прати то је популарнији. Зар не?

Прогноза такмичења у Првенству Србије 2022

Од септембра се већ у Србији традиоционално мењају годишта у старосним категоријама. У Првенству Србије за У12 петлиће имају право наступа играчи рођени 2010. и 2011. године. Док ће играчи рођени 2012. године имати право наступа уз посебну дозволу родитеља. Немамо информацију да ли нека екипа има већ формиран тим, али ће сви морати да заврну рукаве и раде на промоцијама како би нове генерације рагбиста ступиле на сцену. Искрено се надамо да ће клубови и Савез током лета направити добру стратегију и да ће промоције бити веома успешне. Таман да можемо током јесени да уживамо у добром рагбију У12 петлића.