Претрага

Ретроспектива сезоне: У14 пионири

Са великим порастом броја играча у млађим категоријама у последњих неколико година, порастао је и квалитет. Играчи који дођу до излазног годишта у пионирима имају већ неколико сезона у ногама и играју рагби на високом нивоу.

Пад у масовности, побољшање у финишу сезоне

Пре само годину дана, у конкуренцији У14 пионира имали смо А и Б групу. У А групи у такмичењу су се играле утакмице, учествовало је укупно три клуба, играло се по систему свако са сваким, где је сваки клуб одиграо по 4 меча. У Б групи је наступало укупно 6 екипа и играла се серија од 4 турнира. Међутим, након септембра када су се мењала годишта, доживели смо велики пад у бројкама и екипама. Зашто је то тако, то је већ дугачка тема за разраду, али треба имати у виду да две године нису рађене промоције по школама због Корона вируса. Када се на то дода да су неки клубови престали са радом, долазимо до ситуације да нисмо одржали велики број такмичарских селекција и играча на дуже стазе.

У току сезоне, клубови су успели да одраде презентације по школама и поправе стање са бројем играча. Шест клубова који се такмичио у пролећном делу сезоне, односно: РК Динамо 1954, РК Рад, РК Челик, РК Дорћол 1998, РК Торпедо Млава и БРК Црвена Звезда. Као што смо већ напоменули, РК Челик из Зеница је учествовао у свим такмичењима млађих категорија, што је свакако додало квалитет у такмичењу.

Велика разлика у квалитету екипа

Ову полусезону је дефинитивно обележио РК Рад, који је све утакмице на свим турнирима победио. РК Челик и РК Динамо 1954 су успевали да одиграју изазовније утакмице са Грађевинарима. Ове три екипе су чиниле горњи дом у такмичењу. БРК Црвена Звезда, РК Дорћол 1998 и РК Торпедо Млава нису били конкурентни горњем дому, али су међусобно играли занимљиве утакмице.

Поз (Pos)Екипа (Team)У(GP)Б(Pts)
1440
2430
3416
4415
5214
628

Код У14 пионира је дошло до велике разлике у квалитету, посебно на последњем турниру. Треба озбиљно размислити и урадити анализу такмичења, како би се играле што неизвесније утакмице. Зашто се залажемо за такво стање ствари? Па ако на турниру изгубите резултатом 50-0, а играте трећину времена трајања утакмице, онда бисте да играте 50 минута, колико играју У14 пионири, изгубили 150-0. Утакмица која би се завршила тим резултатом не би смела ни да се игра, јер нема никаквог смисла. Најбоља варијанта је када се играју што неизвесније утакмице на свим нивоима. Свако треба да игра са екипом сличног нивоа. Такмичење не треба да се одржи да би се одржало, систем такмичења треба да подстакне све екипе на подизање квалитета игре.

Величина терена и квалитет терена где се игра рагби

Имали смо прилике да већ три године веома активно пратимо такмичења у млађим категоријама. Мишљења смо да је у конкуренцији У14 пионира неопходно повећати терен. На тренутним димензијама 55 метара дужине и 35 метара ширине, где се игра 10 на 10, добијамо играње „геноцида“, уместо да форсирамо децу да користе простор и да шире игру. Уколико желимо да стимулишемо децу да играју модеран рагби потребно је проширити терен.

На пролеће ће пионири бити У15, већ тада су увелико прерасли тренутне димензије терена. Онда добијамо висок интезитет контакта на малом простору, што може проузроковати већи интезитет повреда. А то није никако добра ствар.

Већ смо и у чланку о ретроспективи У12 петлића напоменули да се мора играти на квалитетнијим теренима. Опет напомињемо исту ствар. Трава мора бити покошена, на једном турниру једног дечака је ујео крпељ, што је апсолутно нечувено. Најбитније, не сме се играти на ливадама, колико год да су ливаде богате травнатим површинама, спорт се игра на спортским теренима, и то је дефинисано законом и регулативном Савеза. Ливада на којој власници шетају љубимце који ту нужде, није терен где би требало да се игра и тренира рагби.

Дух рагбија и такмичења

Још једна од негативних ствари коју смо приметили је да скоро сви учесници у такмичењу и организацији једва чекају да се турнир заврши. Као да су силом прилика дошли да одраде турнир. Ту највише губе деца која су дошла да се такмиче, да играју рагби и уживају. Уколико им створимо ситуацију где сви једва чекају да оду са турнира, како онда можемо очекивати од њих да рагби схвате озбиљно и да се у њему дугорочно задрже?

Систем такмичења и турнири

Укупно је одржано 4 турнира. Екипа која освоји највише бодова на крају такмичења осваја Куп Србије. Да подсетимо, према Пропозицијама Рагби савеза Србије, пласман на турнирима се бодује на следећи начин:

  1. место – 10 бодова
  2. место – 8 бодова
  3. место – 6 бодова
  4. место – 4 бода
  5. место – 3 бода
  6. место – 2 бода
  7. место и ниже – 1 бод

На једном турниру је свих 6 екипа узело учешће. На два турнира смо имали по 5 тимова, док је на последњем турниру наступило само 4 клуба.

Пројекција такмичења У14 пионира на јесен

За оне који не знају, 1. септембра се мељају годишта у такмичењима под окриљем Рагби савеза Србије. На јесен се игра Првенство Србије, а на пролеће се игра Куп Србије. И то је правило за све млађе категорије. Од септембра играчи рођени 2008. и 2009. године ће имати право наступа за У14 пионире. Право наступа уз дозволу родитеља ће имати и играчи рођени 2010. године, односно излазна година У12 петлића.

Код У14 пионира у свим клубовима смо имали веома мали број играча који су 2007. годиште. Костур скоро свих екипа су чинили играчи који су 2008. годиште. Доминантни играчи РК Рада који су 2007. годиште прелазе у У16 кадете. Шта то треба да значи? Такмичење ће бити још интересантније и занимљивије од септембра. И надамо се још неизвесније.

По нашем истраживању требало би да имамо већ 6 формираних и стабилних екипа, које би требало да узму учешће у такмичењу од јесени. То су: РК Рад, РК Динамо 1954, БРК Црвена Звезда, РК Жарково, РК Торпедо Млава и РК Дорћол 1998. Уколико на овај број додамо и РК Челик добијамо такмичење од 7 екипа, које би нама требало да буде доста занимљивије и изједначеније.

РК Рад

Иако у кадете одлазе најбољи играчи из претходне сезоне, екипа остаје поприлично стабилна, где ће окусници чинити играчи 2008. годиште који су се калили током целе сезоне. Они ће бити појачани са играчима ’09, који који су освојили У12 Куп на пролеће. Сасвим сигурно можемо очекивати веома компетитибну екипу која ће сасвим сигурно фигурирати као један од фаворита у Првенству Србије.

РК Динамо 1954

Сви се сећамо генерације ’08 Динамо која је пре годину дана комплетирала такмичење у петлићима без пораза. Очекујемо од Панчеваца да буду ако не главни, онда један од главних фаворита у такмичењу. Такође, Динамо може очекивати и прилив играча из У12 тима, јер су формирали екипу у другом делу пролећне полусезоне.

БРК Црвена Звезда

Екипа чије је ’08 годиште водило велике борбе са Динамом. Појачана са неколико нових имена, као и са великим бројем петлића, сасвим сигурно се може умешати у борбу са медаље. Напоран и темељан рад преко лета може дићи игру на веома висок ниво, квалитет је ту, треба га брусити.

РК Дорћол 1998

Дорћолци из сезоне у сезону постају све компетитивнији и квалитетнији. До пре годину дана играли су у Б групи у конкуренцији У12 петлића. Прошле сезоне су имали неколико одличних наступа у пионирима. Окусница екипе остаје иста, тако да можемо очекивати велики напредак. Очекујемо да Дорћол буде тврд орах за сваку екипу, и нећемо се изненадити уколико остваре одличан резултат.

РК Торпедо Млава:

Најмлађа екипа у такмичењу, али и најинтересантнија. Језгро тима ће остати исто као и претходне године. Екипа са најмање искуства, али изузетно талентована и физички спремна. У наредној полусезони неће више бити дебитанти, и време је за додатни курак унапред. Лето је тек почело, идеална прилика да се лепо утренирају.

РК Жарково

Жарковци ће од јесени дефинитивно имати екипу пионира, која ће бити састављена углавном од излазноог годишта петлића. Можда ће бити најмлађи у такмичењу али очекујемо од њих добар и квалитетан рагби. Тренинзи се не прекидају преко лета, тако да једва чекамо да их видимо у Првенству Србије.

Када би били у могућности да пројектујемо такмичење, изузетно би се фокусирали на 6 горе наведених клубова који би уз евентуално учешће РК Челика чинили 7 екипа у такмичењу. Наставили би праксу одигравања 4 турнира по сезони. Ми се увек залажемо за финалну утакмицу у свим старосним категоријама, где мислимо да би било право велико финале такмичења.

Што се тиче осталих екипа, потенцијал да саставе екипе имају РК Крушевац и РК Борац Старчево. Наравно све итекако зависи од промотивних активности клубова на јесен. Такође би предложили и формирање Б групе, где би се такмичили почетници, односно новоформирани тимови. Сматрамо да би било контрапродуктивно да се нови играчи такмиче са играчима који имају неколико сезона у ногама. Барем не на самом почетку, док не савладају основе рагбија.

Активност ван такмичења

Под обавезно је да клубови реализују гостовање ван наших граница. Зашто тако мислимо? Па једноставно, интернационално искуство је много значајно, поготову у млађим категоријама. Деца ће се такмичити са вршњацима из других земаља. Увек можете да договорите да једном ви будете гости а други пут домаћини са неким иностраним клубом.

Исто тако, увек се могу реализовати и пријатељске утакмице. Не мора званично такмичење да буде једина активност. Клубови се могу договорити да направе мини турнире или једноставно тест утакмице. Као што смо већ напоменули, то су идеалне прилике да ваша екипа учи и напредује. Сви клубови, осим РК Торпедо Млава су међусобно јако близу, и могу без великих трошкова да организују тест утакмице.

Контактирајте Судијску организацију, нека неки судија дође на ваш тренинг или тест утакмицу, где може заједно са тренерима едуковати децу и научити их судијским знаковима и рагби правилима. Дешавало се да деца на турнирима не знају и не препознају судијске знакове или не умеју да се поставе у скраму и ауту. Ово би била идеална прилика да то увежбају и припреме како би што спремнији изашли на званично такмичење.