Претрага

Ретроспектива сезоне: У16 кадети

Кадетски рагби је током последњих година био на веома високом нивоу. Када бисте гледали утакмице, не бисте видели превелику разлику у односу на сениоре.

Велики одлив играча и мање клубова у такмичењу

Приметан је велики пад у броју играча у конкуренцији У16 кадета протеклог пролећа. Све екипе осим РК Рада су имале кадровских проблема током целе полусезоне. Такмичење је поново враћено да се игра турнирски, и број играча у терену је смањен са 12 на 10. И поред тога, било је поприлично напетно што се тиче бројности играча на терену. Зашто имамо мању бројност у конкуренцији У16 кадета није нови проблем, то је стара бољка, где се не капитализује бројност из пионира.

Да подсетимо, пре тачно годину дана, имали смо 6 клубова у такмичењу. Играла се лига, где су се играле утакмице од по 60 минута, 12 играча у терену. Играли се једнокружно, по систему свако са сваким. Свака екипа је имала 5 загарантованих утакмица. Две првопласиране екипе су се састале у великом финалу, где се одлучивало о освајачу Купа Србије. Играчи су имали прилике да играју целе утакмице и на тај начин су стекли завидно искуство. Имали смо ситуацију да су Динамо и Рад били веома изједначене екипе, где су водиле велику борбу до самог краја такмичења. Борац из Старчева се итекако примакао водећим екипама, док су Звезда, Крушевац и Вршац били изједначени. Од 16 утакмица, одиграно је 14, односно две утакмице су регистроване службеним резултатом.

Шта смо добили из овог система?. Јако такмичење где су се играле утакмице је донело велико искуство младим играчима, који су своју класу показали у својим уводним утакмицама у сениорској конкуренцији. Исто тако су се млади одлично показали и у дресу Репрезентације где су на стажу у Загребу забележели две победе, као и у тест мечу против Бугарске у Петровцу на Млави. Играчи су имали мотив да се боре и имали су одличну конкуренцију где су могли да напредују и стичу искуство.

Протеклог пролећа нисмо у такмичењу имали ГРК Вршац и БРК Црвену Звезду, али је РК Челик узео учешће и у кадетској конкуренцији. Укупно је 5 тимова забележило наступе у кадетима, и то: РК Рад, РК Борац Старчево, РК Крушевац, РК Динамо 1954 и РК Челик. На два турнира су наступиле три екипе, и на два турнира четири.

Разлика у нивоу игре

На четири турнира, РК Рад је био перфектан. Забележио је све убедљиве победе. Најнеизвеснију утакмицу Грађевинари су одиграли против Борца коју су добили резултатом 24-5. У суштини овај податак осликава колике су биле разлике у резултату. Али то није све, велика разлика је била између Борца и Крушевца. Док су Динамо и Челик били ту негде са Старчевцима. Крушевљани су имали најмлађу екипу, тако да нису ни могли да се надају бољим резултатима.

Квалитет и амбијент терена

За разлику од петлића и пионира, кадети су имали прилику да играју на много бољим теренима и у много бољим условима. Терен за У16 кадете захтева да буде обележен, јер се игра на нешто краћим димензијама (80 метара дужине, 50 метара ширине). Волели бисмо када би у јесењем делу полусезоне имали правилно обележене терене, са свим заставицама. Адекватно обележен терен помаже свим учесницима утакмице да имају визуелни приказ, зарад што боље примене система игре и игре уопште. Знамо да звучи чудно што апелујемо на правилно обележавање терена, јер би то требало да се подразумева. Али није тако у пракси, чак се један турнир одиграо на терену који је био обележен чуњевима, што је неприхватљиво.

Пројекција такмичења на јесен

Од септембра се мељају годишта у конкуренцији У16 кадета. Играчи који су рођени 2006. и 2007. године имају право наступа. Такође, право наступа имају и играчи који су рођени 2008. године уз посебне дозволе родитеља. Што се тиче саме бројности, требало би да буде доста већа масовност у такмичењу. Али треба бити апсолутно опрезан, на који начин направити систем такмичења. Ми смо се потрудили да направимо малу анализу по клубовима, како би изгледало бројно стање на јесен.

РК Рад

Нема никакве бољке за Грађевинаре који ће имати дефинитивно највећи број играча у овој старосној категорији. Фаворити у такмичењу, где се очекује да и ове године искоче у квалитету. Екипа која у конкуренцији У16 кадета има сложен систем игре. Не престају са тренинзима преко лета, тако да се марљиво спремају за јесење такмичење. Такође у плану им је и одигравање и тест мечева са иностраним екипама.

РК Борац Старчево

Старчевци не заостају пуно са квалитетом у односу на Рад. Али је дефинитивно бројност један од проблема. И ове године ће бити кнап, чак и за рагби 10. Екипа која је јако искусна и са много утакмица у ногама. Иако су још увек У16 играчи Борца могу да буду изузетно конкурентни и у сениорском рагбију, што се надамо да ћемо ускоро и видети. Старчевци дефинитивно имају проблем са рупом у годишту, где скоро да немају играча који потпада у пионире, који би могао да ускочи и помогне кадетима у такмичењу.

РК Крушевац

Од Крушевљана очекујемо бољу сезону од прошле. Искуснији су, јачи су, старији су, тако да се нећемо ни мало изненадити уколико успеју да се приближе водећем тимовима. Квалитет је дефинитивно ту, на младим Крушевљанима је да се докажу на терену. Да не мислимо да је тако, не бисмо ни писали ово.

РК Динамо 1954

Панчевци имају неколико играча у кадетском годишту, али би језгро требало да чине њихови пионири који су 2008. годиште. Верујемо да неће имати проблема око састављања тима. Волели бисмо да видимо поново јак Динамо у кадетима. Дефинитивно тим који би могао да се умеша у борбу за медаље.

Уколико се РК Челик и од наредне полусезоне нађе код нас у такмичењу, имаћемо 5 тимова у конкуренцији У16 кадета. БРК Црвена Звезда и РК Дорћол су екипе које имају потенцијал да направе кадетске тимове.

Ми бисмо највише волели уколико би се опет играле утакмице, међутим то је немогућа мисија, јер једноставно нико осим РК Рада нема довољан број играча да би издржао такмичење. Али не бисмо тако лако одустали од одигравања утакмица. Предлажемо да се направе две утакмице које би се играле у формату или рагбија 15 или рагбија 12, где би са једне стране био РК Рад а са друге стране комбинована екипа која је сачињена од играча БРК Црвена Звезда, РК Динамо 1954, РК Борца из Старчева и РК Дорћола 1998. Серија од две утакмице које би дале играчима прилику да одиграју компетитивну утакмицу у рагбију 15 или рагбију 12. Назовите те мечеве како хоћете, Првенство Београда, Војводине или Србије.  Добили би две веома квалитетне и јаке утакмице, уз минималан трошак. Паралелно са овим, да се настави пракса одигравања турнира, с тим да би број турнира био смањен на три.

Повећање бројности је приоритет

Нема ту пуно мудровања, сваки клуб мора поставити приоритет повећавања базе играча. Можда ће неко рећи да је касно доводити играче од 16 година на рагби. Наравно да смо мишљења да греше. Када се доводе нови играчи у већ формиран тим, они ће се лакше уклопити јер имају већ помоћ искуснијих саиграча. То је прилика која би сви клубови требало да уграбе. Треба озбиљно размислити и направити план преко лета, како би се у јесењој полусезони реализовао.

Код нас је одувек био проблем у одржавању континуитета код кадета. Деца у том узрасту крећу у средњу школу, радна рутина им се мења. Обавезе им се повећавају, желе на други начин да проводе слободно време. Има разних разлога зашто се одлучују на престанак тренирања. Није то ситуација само у рагбију, него у свим спортовима. Та прелазна тачка када се крене у средљу школу је критична. Шта се може урадити? Па једноставно, треба бити упоран и максимално добро организовати презентације по школама. Можда се неким бившим спортистима баш допадне рагби. Нама је и даље у сећању како је Александар Недељковић формирао У18 и У16 тим у БРК Црвеној Звезди само кроз презентације по школама.

Зашто је то битно? Највећа разлика у тренирању се прави у кадетима. Велики број играча на тренингу значи и квалитетнији тренинг. Најбоља ствар за било који клуб у Србији је кад има у свом погону 20 кадета који би стасавали уз квалитетног тренера. Када би то успели да развијемо у 5 клубова имали би 100 играча у тим годиштима која би радила са квалитетним тренерима. Какав би то материјал био за У18 репрезентацију Србије, када би сви ти играчи стасали.

Едукација тренера који тренирају кадете

Најизазовнија ствар за стручне службе у Савезу. Велика потреба је за едукацијом тренера који се баве старијим категоријама у омладинском рагбију. Игра се озбиљан рагби, и тренери морају напредовати уколико желимо да подижемо ниво игре. Предлажемо одржавање радионица, одржавање стажа, стручних пракси. Уколико би ишли од клуба до клуба да видимо рецимо како тренери раде са играчима у позиционирању у скраму, какав је положај ногу, леђа, врата, руку играча у скраму. Мислимо да би резултати били алармантни.

Наш предлог је да Тренерска организација прави стручне праксе или радионице, где би се вршила едукација наших тренера. Где би се радило на елементима и секвенцама у игри. На пример, позиционирање у скраму, позиционирање у линији, напад из аута, одбрана на противничком ауту, организована одбрана, брз рак, напад из тактичког шута, коришћење простора у отвореној игри, итд. Прилика која не би требало да се пропусти.

Интернационалне тест утакмице

Апсолутно инсистирамо на овом предлогу. Немојте своје активности у клубу да сведете само на званична такмичења. Топла препорука је да организујете тест утакмицу са неким клубом из региона. Договорите се да и они узврате посету вама. На тај начин играчи стичу преко потребно интернационално искуство плус на путовањима се увек гради позитивна атмосфера. Можете темпирати и учешће на неком од великих интернационалних турнира у Италији, Чешкој, Пољској. Што више искуства и рада, то ће и напредак бити већи.

Индивидуално тренирање

Играчи који су у кадетима, треба да почну индивидуално да тренирају по надзором тренера и стручних лица. Треба им саставити план и програм индивидуалних припрема у предсезони, како би почетак припрема дочекали физички спремни. Зашто је то битно? Замислите да сте на крају сезоне у јуну доставили план индивидуалне припреме свим играчима. И сад замислите да је 20 играча у конкуренцији У16 кадета одрадило максимално припреме. И сад замислите да рецимо крећете са тренинзима почетком августа, где имате већ физички спремну екипу, и можете се посветити рагби тренинзима. То је систем професионалних екипа, оне делегирају кондиционим тренерима да индивидуално спремају играче. Сасвим сигурно неће одвести екипу два месеца на Златибор, где ће играчи испуштати душу на колективним конциционим припремама. То је губљење времена, ресурса и може довести до погоршања атмосфере у екипи.