Најзанимљивији рагби у свим такмичењима
Иако је РК Динамо 1954 освојио такмичење без пораза на чак четири турнира, изузимајући њих, све екипе су биле веома уједначене. Динамо је имао пар изазова, али су успели да задрже небопедивост. Укупно је у такмичењу било 6 екипа, и то: РК Динамо 1954, РК Рад, БРК Црвена Звезда, РК Челик, РК Крушевац и РК Борац Старчево. Одиграна је серија од четири турнира, и апсолутно можемо бити задовољни свим аспектима у такмичењу.
Нисмо дуго имали ситуацију где све екипе могу бити конкурентне. Наравно, уколико су комплетне. Уколико би упоређивали са прошлом годином, овогодишње је далеко испред такмичења од пре годину дана. Посебно по томе што је овогодишње такмичење било изузетно интересантно и занимљиво. Они који су имали среће, могли су да уживају у одличним утакмицама. Сматрамо да су ове генерације изузетно квалитетне и да је потребно да се обрати посебна пажња на њих.
На велику жалост, иако се већ више од две године игра рагби 7 у јуниорској конкуренцији, наши нису наступили на Првенству Европе које се одиграло у Летонији протеклог викенда. Наше мишљење је да је пропуштена велика прилика да се оствари одличан резултат, као и да се ради на стварању култа репрезентације. По ономе шта смо имали прилике да видимо, једино је Швајцарска драстично одскакала квалитетом, што мислимо да нашима не би правило превише проблема.

Изједначен ниво игре
Динамо је био дефинитивно неприкосновен на свим турнирима, већ после трећег турнира је било све математички јасно што се тиче борбе за титулу. Али је остатак екипа био изузетно изједначен. Чак три екипе су освајале друго место на турнирима. Видео се изузетан напредак свих екипа од првог до последњег турнира. И то не само екипа, него индивидуалних играча. Чак је један од играча наступио и за сениорску репрезентацију, и то у рагбију 7 и рагбију 15. Док је огроман број забележио наступе за У18 јуниорску репрезентацију, која је учествовала на тренинг кампу у Загребу, и одиграла тест меч против Бугарске у Петровцу на Млави. Можемо бити задовољни квалитетом играча у овом узрасту. Не смемо да изостагвимо да велики број играча већ игра значајну улогу у сениорским екипама.
Поз (Pos) | Екипа (Team) | У(GP) | Б(Pts) |
---|---|---|---|
1 | ![]() | 4 | 40 |
2 | ![]() | 4 | 26 |
3 | ![]() | 4 | 20 |
4 | ![]() | 3 | 18 |
5 | ![]() | 4 | 14 |
6 | ![]() | 4 | 12 |
Мањак прве и друге линије
Колико можемо бити задовољни нивоом игре у рагби 7 такмичењу. Толико можемо да констатујемо да су највише „пропатили“ играчи прве и друге линије. Рагби 7 олимпијска дисциплина и није баш за тешкаше. Да се играо рагби 10, прва и друга линија би имала прилике да игра равноправно, односно да игра игру која је приближнија традиционалном рагбију. Позиционирање у скраму се не учи у сениорском рагбију, учи се у млађим категоријама. Велики број играча је или одустајао од тренирања или је губио мотивацију да тренира за рагби 7. Када погледамо да су нам скоро сви стубови у сениорској репрезентацији старији од 35 година, то нам само говори да се мора пажљивије планирати стратегија развоја играча.

Услови одигравања турнира и медијска презентација
Можемо истаћи да су услови, односно терени на којима су се играли турнири били врло добри. Почев од скупљача лопти, па све до саме организација, морамо истаћи да је све било на врло задовољавајућем нивоу. Не можемо да кажемо да је било на врухунском нивоу, јер је ту фалило доста ствари за урадити и одрадити. Мора се обратити доста пажње на церемонију доделе признања, где медаље и пехаре мора да уручи неко ко је на високој позицији у Савезу, уз прикладан говор који даје на значају деци која би требало да чини окусницу сениорских тимова у будућности.
Када имате одлично и неизвесно такмичење, ваш циљ мора да буде да га што боље прикажете. Зашто се не хвалити када имате заједно са Челиком шест екипа у такмичењу, где се притом игра јако добар рагби. Треба се уложити у снимање турнира, као и фотографисање уз појачану презентацију у медијима. Права је греота што више људи није гледало и испратило У18 такмичење.
Пројекција такмичења на јесен
Наша велика жеља је да видимо такмичење у јуниорској конкуренцији где се игра рагби 15. Ако би у таквом такмичењу имали 4 екипе, ми бисмо као спорт били на веома високом нивоу. Међутим, то је на јесен апсолутно немогуће из неколико разлога. Први разлог је тај што већина играча игра и за сениоре. У сенироском такмичењу, где је идеја била да се игра што више, има велики број одложених утакмица, где рецимо Звезда и Динамо треба да одиграју по 8 сениорских утакмица у јесењем делу. Уз обавезе У18 репрезентације, долазимо до закључка да ће бити веома упитно да ли ће бити и четири турнира у рагбију 7.
Од јесени се мењају годишта у конкуренцији У18 јуниора. Играчи који су рођени 2004. и 2005. године имају право наступа у такмичењу, док играчи који су рођени 2006. године могу наступити уз посебне дозволе и лекарске прегледе. Што се тиче бројности, не бисмо требали да бринемо јер није било пуно играча који су рођени 2003. године, тако да ситуација не би требало драстично да се промени. Уколико би РК Челик учествовао у такмичењу, мислимо да би и даље 6 екипа узело учешће у такмичењу. Пробаћемо да анализирамо сваку екипу појединачно, како бисмо могли што приближније да направимо пројектцију.

РК Динамо 1954
Панчевци ће дефинитивно остати без своја два, можда чак и најбоља играча, Давида Пала и Ивана Воштића. Дуо који је био поприлично доминантан. Воштић је био изузетно доминантан, што је и нормално јер се усталио у сениорској репрезентацији, где је приказао завидан квалитет. Међутим, Динамо ће имати изузетно јако екипу, која ће свакако бити први фаворит за освајање Првенства Србије. Предвођени Кузмановићем, Кошпићем, Кркљушом и осталима, биће изузетно конкурентни и јаки.
РК Рад
Нико од носиоца игра Грађевинара неће изаћи у сениоре. Екипа остаје на окупу, што се тиче језгра, осим што ће бити појачана са младим снагама. Остаје нам да видимо колико је домет Стојановића, Пелве, Јовановића и осталих. Уколико их послужи здравље и уколико буду на високом нивоу, могу свима помрсити конце. Млади играчи уколико раде квалитетно и вредно преко лета, могу скроз променити лице своје екипе.
БРК Црвена Звезда
Екипа са Аде ће бити значајно ослабљена јер двојац Игор Лучић и Добривоје Лојаница одлази у сениоре. Лојаница је добио стипендију у Ници, где ће студирати и играти рагби, тако да му желимо пуно среће. Звезди неће бити лако да надокнади недостатак ова два играча, међутим огроман таленат Драгана Кокановића и Момчила Краља мора доћи до изражаја. Уколико буду у доброј форми, они могу да победе сваког, наравно, уз комплетну и квалитетну екипу.
РК Крушевац
Крушевљани ће од септембра бити лишени помоћи Јована Крсмановића који је био један од најбржих играча у такмичењу. Али мотори екипе у виду Немање Лазића и Алексе Јовановића остају, заједно са скоро комплетном екипом. Како је време пролазило они су само напредовали и приказивали одличне игре. Уколико квалитетно и напорно буду радили могу очекивати борбу за медаље.
РК Челик
Челик је био изузетно добар, сасвим сигурно би заузели боље место на коначној табели да су учествовали на свим турнирима. Кавазовић, Мешковић и друштво су показали одлично рагби знање, тако да су очекивања веома висока у наредној сезони. Посебно уколико знамо да им долазе квалитетни млади играчи из кадетског погона.
РК Борац Старчево
Годину дана старији и годину дана искуснији. Квалитет је ту, уколико буду здрави, у тренингу и уколико се задржи бројно стање, од Старчеваца најмање очекујемо борбу за медаље. Неки играчи који играју у млађим категоријама су толико дуго у рагбију да се ми не сећамо рагбија пре њих. Шалу на страну, тим који када је фокусиран и здрав може да буде најбољи. Желимо да видимо више Далибора Спасића, Ивана Салиховића, Александра Авдиовића и Јована Радовановића.
Ако претпоставимо да ће се током јесени играти рагби 7, мислимо да постоје минималне шансе да још неки тим прикључи са екипом. Раније су јако добре играче у овим годиштима имали ГРК Вршац и РК Лозница, али они се не такмиче скоро годину дана у млађим категоријама. Ипак, треба одржати континуитет и неговати ових пет екипа које већ имамо у такмичењу.
Што се тиче система такмичења, мислимо да није реално играти рагби 15. Као што смо већ навели, мора се у рачуницу укључити и сениорско такмичење, које уз јуниорску репрезентацију оставља минимално време за неко озбиљније такмичење. Тако да се ове јесени очекује одигравање турнира у рагбију 7, видећемо да ли ће бити три или четири.

Потенцирање квалитета и едукација тренера
Клубови морају имати у виду развој играча. Апсолутни циљ је брушење потенцијала у квалитет, и мора се размислити о квалитетним тренерима или о континуираној едукацији постојећег кадра. Имамо одличну подлогу коју треба максимално искористити. Ништа се не догађа случајно нити одједном. Уколико желимо квалитет у српском рагбију, мора се уложити и инвестирати у младе играче и тренере. Уколико се постигне континуитет и на то дода квалитет, можемо се надати светлој будућности нашег спорта.