Идеја је да појаснимо како ће изгледати такмичење у новој сезони, ко ће све учествовати и како можете да га испратите на најбољи начин. Почетак сваке сезоне је увек јако узбудљив за нас јер се између осталог радујемо утакмицама којих смо се морамо признати, поприлично ужелели. Посебно нас интересују млађе категорије, како ће изгледати екипе и колика ће бити бројност након комплетирања развојних пројеката. Код млађих категорија уме да буде поприлично промена у предсезони, па се ми искрено надамо да ће промене бити позитивне.
Потрудићемо се да објаснимо колико код можемо и да вам дамо смернице и информације како можете да се информишете о свему везано за такмичење. Сматрамо да је то јако битно јер може итекако утицати на популарност рагбија код нас. На крају крајева јако је битно када знате где све можете да се информишете и на који начин можете пратити дешавања са утакмица и турнира. Такође даћемо вам препоруке које сајтове да читате и које странице да запратите како би увек могли да будете информисани о актуалностима српског рагбија.
Како се прави систем такмичења?
Тема можда јесте досадна, али је за неког и корисна информација. Такмичење креира и њиме руководи Менаџер за развој и такмичење у оквиру Рагби савеза Србије. У консултацијама са чиниоцима у такмичењу, он доноси предлог такмичења пред Управни одбор РСС-а, која га усваја. Убрзо се одређује термин за пријаву екипа. Када се екипе пријаве за такмичење, организује се жреб, где се извлаче парови за лигашка такмичења. У нашем случају организован је жреб само за Првенство Србије А групе. Када се комплетира жреб, Менаџер за развој и такмичење прави Календар такмичења и Пропозиције такмичења. Тада Календар и Пропозиције одлазе поново на Управни одбор РСС-а, који их усваја, и тада постају званична документа.

Како најбоље пратити такмичења у Србији?
Календар такмичења, Пропозиције такмичења, као и све правилнике везано за такмичења и друге аспекте рагбија можете погледати на сајту Рагби савеза Србије. Препоручујемо да запратите и друштвене мреже Савеза, имате линкове ка њима на сајту.
Најтоплија препорука је да запратите и страницу на инстаграму Србска рагби мрежа, где не само да ћете добијати правовремене информације из рагбија у Србији, него из рагбија уопште. Страница је толико ажурна и пуна података да комотно можете пратити сва дешавања у свету, без да нешто пропустите. Нама када треба нека информација прво ту погледамо, веровали или не.
Запратите и странице наших клубова на друштвеним мрежама, где можете пратити активности и разна дешавања. Како се приближава сезона тако и расте рагби садржај који можете пратити.
Такође, уколико сте корисник фејзбука, прпоручујемо групу Србија РФУ где можете испратити готове све из нашег рагбија, где можете дискутовати о рагбију или чак поделити рагби садржај који вам се учини занимљив.
И наравно на крају увек сте добродошли да испратите наш сајт и наше друштвене мреже, где се трудимо да вам дамо што брже и тачније информације. Уколико желите да допринесете нашем раду, топло препоручујемо да делите рагби садржај који право.
Систем такмичења у Првенству Србије А група
Најквалитетније такмичење у Србији. Ове године учествује 4 тима. РК Рад је освајач трофеја из претходне сезоне. РК Партизан, РК Динамо 1954 и РК Торпедо Млава су клубови који ће поред браниоца трофеја учествовати у трци за освајање Првенства Србије. Планирано је да се игра трокружно, по систему свако са сваким. Свака екипа ће се састати по три пута са другим тимовима. Планирано је укупно одигравање 9 кола, односно укупно ће бити 18 утакмица у Првенству Србије. Екипа која сакупи највише бодова на крају сезоне освојиће Првенство Србије.
Планирано је одигравање 5 кола у пролећном делу такмичења и четири кола на јесен. Термини одигравања утакмица на јесен ће се знати када се буде доносио Календар ткамичења за јесен. Календар такмичења је добар, није оптерећујућ по клубове и за очекивати је да се све утакмице без проблема одиграју. Једина мана, ако то можемо тако рећи, је то што ће се два меча између Партизана и Рада одиграти на пролеће. Уколико један од та два клуба тријумфује на оба меча, Првенство ће де факто бити гогово. То не би био добар сценарио јер би такмичење било тотално незанимљиво до краја сезоне.
Резултате, табелу и листу стрелаца можете испратити на делу нашег сајта који прати Првенство Србије.
О клубовима учесницима у такмичењу нећемо говорити у овом чланку. План нам је да за сваки клуб издамо засебан чланак, где ћемо им поклонити посебну пажњу. Мишљења смо да би то било занимљиво штиво за читање. Иначе да не заборавимо, Куп Србије се већ традиционално игра на јесен, тако да ће пред јесењу полусезону бити одржана пријава екипа и жреб.

Првенство Србије Б група
У Б групи има доста промена у односу на прошлу сезону. Повећан је број учесника, али и број турнира. Укупно се за такмичење пријавило шест екипа, и то: РК Лозница, РК Крушевац, БРК Црвена Звезда, РК Војводина, РК Рад 2 и РК Дорћол 1998. Планирано је одржавање укупно седам турнира, четири турнира ће се одржати у пролећном делу сезоне, три на јесен. Екипа која сакупи највећи број бодова, освојиће Б лигу. Исто као и претходне сезоне, турнири ће се играти у формату рагбија 10. Резултате, распоред и листу стрелаца можете пратити на посебној страници нашег сајта.
Нећемо пуно да се задржавамо на Б групу, јер ћемо посебан чланак посветити екипама који се такмиче.
Првенство Србије у рагбију 7
Рагби 7 се већ по правилу игра у пролећном делу сезоне. Пријава екипа за ово такмичење ће се одржати нешто касније у току сезоне. У односу на претходну годину одиграће се три турнира. Два турнира су планирана за мај и један за други део јуна. Прва два турнира ће се одржати пред Европско Првенство Конференције 1 које ће се одржати у Београду. Па ће стручни штаб имати прилике да тестира и аналитзира све кандидате за национални тим. Првак Србије у рагбију 7 ће бити екипа која освоји највећи број бодова након три турнира. На нашој страници сајта можете испратити све актуелности везано за такмичење.
Млађе категорије
Чисто да напоменемо за оне који не знају. У пролећном делу сезоне се игра Куп Србије а у јесењем делу Првенство Србије у млађим категоријама. Као и претходне сезоне такмичења ће се одвијати у 4 старосне категорије: У18 јуниори, У16 кадети, У14 пионири и У12 петлићи. Било је наговештаја да се организују и званична такмичења за У10 и можда млађе. Међутим, не морају званична такмичења да буду једине активности, клубови могу међусобно сарађивати и одигравати тест мечеве.

Као и у претходниј сезони РК Челик из Зенице би требало да учествује у такмичењима млађих категорија. Челик има јако добру рагби школу и са својим учешћем сасвим сигурно подиже квалитет такмичења.
Куп Србије за У18 јуниоре
За разлику од прошле сезоне ове године ће се играти само три турнира. Разлог томе је што се очекују и активности У18 и У20 репрезентације Србије. Управо је то и разлог зашто се игра један турнир мање. Као и претходних сезона турнири ће се играти у формату рагбија 7. Укупно ће 5 тимова из Србије узети учешће, уз РК Челик који ће се такмичити ван конкуренције. Такмичење и екипе које су се пријавиле за такмичење можете испратити преко наше странице која прати Куп Србије за У18 јуниоре.
До смањења турнира код У18 јуниора је било неминовно да дође из неколико разлога. Први разлог су репрезентаивне обавезе, како смо већ и најавили. А други разлог је тај што велика већина јуниора наступа у сениорској конкуренцији. Свесни смо чињенице да можда не би требало да се форсирају млади играчи у сениорској конкуренцији, јер ипак у земљама где је рагби популаран желе да избегну да се младићи од 18 година надмећу са формираним људима од 30.
Код нас је ситуација доста другачија, ниво клупског рагбија није на високом нивоу као што је некад био. Момци који су сада изашли из јуниорског погода не само да су заузели место у сениорској конкуренцији, него полако преузимају све битније улоге у тиму, а неки су већ носиоци игре. Сада имамо ситуацију да нема превише играча у сениорској конкуренцији који играју на високом нивоу. А млади који долазе из омладинског погона су изузетно квалитетни и јако брзо ће заузети своје место у првим тимовима својих клубова.

Куп Србије за У16 кадете
Код кадета се није ништа мењало у систему такмичења. И дање се игра 4 турнира. Екипа која сакупи највише бодова на крају такмичења осваја Куп Србије. Кадети играју у формату рагби 10 преко целог терена. Такмичење као и екипе које су се пријавиле за такмичење можете испратити преко наше странице која прати Куп Србије за У16 кадете.
Куп Србије за У14 пионире
Ни код пионира није било битнијих промена, осим што ће такмичење бити масовније него протекле године. УКупно се 7 екипа пријавило за такмичење, ако додамо РК Челик, требало би да имамо 8 тимова. Игра се 4 турнира, на крају такмиечња, екипа која освоји највише бодова осваја Куп Србије. Пионири играју у формату рагбија 10. Такмичење као и екипе које су се пријавилеза такмичење можете испратити преко наше странице која прати Куп Србије за У14 пионире.
Куп Србије за У12 петлиће
Код У12 петлића има промена. Додат је један турнир, тако да се укупно игра 4 турнира. У12 петлићи играју у формату рагбија 8. Екипа која на крају такмичења освоји највећи број бодова осваја Куп Србије. За такмичење се пријавило чак 8 екипа, уз РК Челик чак 9. Такмичење као и екипе које су се пријавиле за учешће, можете испратити преко наше странице која прати Куп Србије за У12 петлиће.
Надамо се да вам је чланак био од користи и да вам помаже да схватите што боље систем такмичења. Уколико имате додатна питања, или уколико желите да дискутујете о рагбију, препоручујемо да постанете члан наше Вацап групе.