Освојено друго место у групи
Осим већ традиционалног ривалства, утакмица је имала и резултатски значај. Србија је победом 38-19 осигурала друго место и потенцијални напредак у вишу групу. Наиме, Русија је избачена из такмичења под окриљем Европске федерације и услед померања по групама, требало би да се ослободи једно место у групи Конференција 1 југ. Све у свему, сачекаћемо званичну потврду па ћемо више писати на ову тему. У случају да је Босна и Херцеговина победила, уз победу над Турском, заузела би друго место.
Добар такмичарки циклус
Можемо бити веома задовољни постигнутим резултатима у овом такмичарком циклусу. Остварене су три победе, и то над Босном и Херцеговином, Андором и Турcком, док смо забележелили један тесан пораз од Бугарске у гостима 14-11. Враћен је дух националног тима, коначно сви играчи желе да играју за репрезентацију. На челу националног тима је постављен Мишел Миловић, француски стратег црногорског порекла, који је успешно имплементирао систем рада, који је очигледно имао ефекта. Такође, потребно је истаћи и да је неколико младих играча добило значајну улогу у игри националног тима, што је прави залог за будућност.
Орлови бољи у првом полувремену
Утакмица је почела у високом ритму обе екипе. У 7. минуту меча Босна је имала аут у наших 10 метара од есеја. Орлови су извршили добар притисак на аут домаћина, потом добили аут на истом месту. Изведен је сигуран аут, шутем отклоњена опасност, и врло брзо освојена лопта на средини игралишта. Исток Тотић је брзо извео казну, освојио скоро 20 метара, и још битније везао за себе неколико противничких играча. Брза лопта до крила је оставила Велибора Срећковића у мисмечу, где је 1 на 1 постигао есеј за 5-0. Већ у 13. минуту, Србија добија казну на средини терена. Сигурним шутем у аут, долазимо у изгледну позицију на 15 метара од есеја противника. Када имаш убитачно оружје, онда га искористи на прави начин. Србија је извела перфектан аут, формирала мол, који је протутњио кроз одбрану Босне. Есеј за Србију постиже Ђорђе Прерадојевић и повећава вођство на 10-0.
У 23. минуту велика грешка Орлова у одбрани, који нису испоштовали фундамент поставке код одбранбеног рака, и дозволили демију Босне Армину Задићу да се прошета до есеја и смањи на 10-5. У 28. минуту Босанци имају аут по средини игралишта, Србија поново врши притисак и осваја лопту која долази до Милана Маринковића који пробија линију одбране и осваја двадесетак метара. Брз напад Орлова домаћини заустављају на недозвољен начин, тако да судија враћа казну по средини терена. Урош Бабић је сигуран у шуту и повисује резултат на 13-5.

У 35. минуту Босанци разбијају наш скрам, и освајају посед лопте. Потом лопта долази до Миралема Лекића који улази у мисмеч са нашом центарском линијом и постиже есеј. Уз успешно претварање, резултат је смањен на 13-12. У 39. минуту Предраг Кеглић осваја лопту, односно отима живу лопту из руке противника. Аљоша Аврамовић шутира бокскик из рака, потом стиже лопту и новим шутем тик испред противничког играча даје себи фор, лако хвата лошту и постиже есеј испод статива. Бабић је сигуран иу шута за 20-12, што је уједно и коначан резултат на полувремену.
Резултат на полувремену:
— Rugby.rs (@rugby_rs) May 7, 2022
🇧🇦 Босна и Херцеговина – Србија 🇷🇸 12-20
Браво Орлови!
Повратак Босне и супериорност клупе Србије
Друго полувреме је обележила доминација Босне у скраму. Сваки скрам су нас прегурали, чак су тражили да се свака казна изводи као скрам, да би понављањем казне довели до добијања жутог картона гостију. У 55. минуту су се преварили и судија је одсвирао казну за Србију, која је добила прилику за шут из повољне позиције. Бабић је био сугуран за 23-12. Босна је кренула да гуши игру сталним скрамовима. Орлови су јој помагали у томе са грешкама које су проистекле из недисциплине. У 63. минуту Босна добија казну у наших 10 метара, тражи скрам, прегурава наш скрам, где лопта долази до Лекића који постиже есеј. Уз успешну трансформацију Босна долази до 4 поена заостатка, резултат је 23-19 за Србију. Чинило се да ће се поновити сценарио из Старчева где је Андора стигла до егал завршнице.

Међутим, моментум није искоришћен са Босанске стране. Док је селектор Миловић имао дугу клупу коју је послао у ватру. У 72. минуту, након што је играч Босне оправдано добио жути картон због високог обарања, Орлови освајају аут који развијају у мол. Босанци некако успевају да исконтролишу и зауставе напредовање на метар од есеја, међутим брзом пик анд го акцијом есеј постиже Владимир Ђукић. Бабић је сигуран у шуту за 30-19. Србија је у великом налету. У 74. минуту поново узимамо лопту на Босански аут, брза лопта долази до Каспара Стругара који офлоудом упошљава Игора Дејановића који у незадрживом продору постиже есеј за 35-19.
Каква офанзива Србије. Уместо да Босна јури резултат, Орлови су држали иницијативу и посед у својим рукама. Наши резервни играчи су потпуно преокренули ситуацију и брзим темпом разнели домаћине који нису знали шта их је снашло у финишу меча. Након муњевитог контранапада, Србија добија казну по средини терена из изгледне прилике. Бабић успешно изводи казнени ударац за поставњање коначног резултата 38-19.
Победа Орлова 👇
— Rugby.rs (@rugby_rs) May 7, 2022
Босна и Херцеговина – Србија 19-38
Идемо Србија!
Репрезентација Србије:
Владимир Ђукић 5, Исток Тотић, Предраг Вранеш, Реља Пећанац, Ђорђе Прерадојевић 5, Александар Мађановић, Дамиен Божић, Милан Маринковић, Жулијен Матијашевић, Аљоша Аврамовић 5, Велибор Срећковић 5, Александар Ђорђевић, Предраг Кеглић, Урош Бабић 13, Игор Дејановић 5, Милан Трујкић, Иван Родић, Душан Јоцић, Каспар Стругар, Александар Андрић, Иван Воштић, Немања Стошић, Стеван Николић.
Капитен: Александар Ђорђевић
Селектор: Мишел Миловић

6 утисака са утакмице:
Одличан нападачки и одбрандбени аут
Какав аут је имала Србија! Дефинитивно пун погодак са скакачима Божићем и Пећанцем, који су били изузетно сигурни у нападачким аутима. И веома опасни у одбрандбеним аутима. Босанци нису имали сигуран проток лопте из аута, самим тим је заустављено освајање простора и поседа из аута. Наш аут је био изузетно сигуран и могли смо из њега да формирамо мол, што је и резултирало једним есејем на утакмци. Најбољи начин да се брани противнички аут, је да се скаче. Ту паролу су искористили изабраници селектора Миловића који су формирали неколико контранапада из успешно освојеног противничког аута.
Превелик број неизнуђених грешака у додавању
Превише грешака у додавању које нису производ притиска противничке екипе. Доконцентрација или недисциплина, није ни битно, углавном велики задатак пред стручним штабом да коригује непотребне техничке недостатке. Конкретно нас је то доста коштало на овој утакмици, где је Босна имала доминантан скрам. Морамо напоменути да је нормално да дође до грешака када се игра брзо, али мора се број неизнуђених грешака смањити на минимум.
Брз темпо Србије
За разлику од утакмице против Андоре, Србија је драстично убрзала игру. Орлови су буквално летели по терену. Веома брз проток лопте је резултирао убитачнијим темпом игре, као и брзим контранападима који су задавали проблеме Босанској одбрани. Да смо имали сигурнији проток лопте из скрама, резултат би сасвим сигурно био другачији у нашу користи. Да смо имали овакву брзу игру против Андоре, резултат би био убедљивији. Овај висок темпо нас радује, јер се игра диже на виши ниво, што значи да смо спремни за виши ниво такмичења.
Несигуран скрам
Није дуго Босанцима требало да открију несигурност нашег скрама. Када су открили задавали су нам велике проблеме. Имали смо потешкоћа да имамо чисту лопту из скрама, неретко смо и губили посед. Буквално смо били терорисани све док измене нису стабилизовале скрам, и довеле мирнији финиш утакмице. У једном тренутку смо мислили да је то то, да ћемо изгубити утакмицу на скрам, на сву срећу то се није догодило. Потребно је озбиљно схватати ову по нама опомену. Ниједан играч на позицији стуба није млађи од 35 година.
Висока обарања
Када се игра против физички јаке екипе као што је Босна, основни фундамент је улазити ниско у обарања. Уколико се улази високо, доћићемо у ситуацију да се неколико играча везује за обарање нападача. Тако еј било овог пута, где смо обарали високо играче Босне и дозвољавали им да освајају простор у класичним куцањима. На овом нивоу то је недопустиво, и мора се обарати ниско како би спречили напредовање противника. Ставка на коју тренери морају посебно да обрате пажњу.
Дуга клупа, велики допринос резервних играча
Како каже Еди Џонс, то нису резервни играчи него играчи који завршавају утакмицу. Нешто слично бејзбол логици. Тако нешто смо добили на утакмици са Босном. У једном тренутку домаћини су нас стисли и смањили резултат на 23-19. Међутим, прво су ушле измене у скраму, које су стабилизовале статику, а потом и играчи линије који су повећали темпо и на крају потпуно растурили Босну у последњих десет минута меча, где смо постигли чак 15 поена. Рагби на овом нивоу захтева да измене буду једнако добре као и стартери, како би у финишу меча могли да однесу превагу. То је дефинитивно била напа превага, која нам је донела победу.