Измена система такмичења у Европској рагби федерацији
Дошло је до велике промене у систему свих група у оквиру такмичења у рагбију 15. Избацивањем Русије из Чемпионшипа због рата у Украјини, дошло је до поприличног тумбања. Чемпионшип је највише такмичење у оквиру Европске рагби федерације, прво испод Купа 6 нација. Ове године учествује чак 8 екипа, које ће бити подељене у две групе по 4. Након мечева у групи, прве две екипе из обе групе играју полуфинала, док две последњепласиране из обе групе играју разигравање. И у овој сезони добијамо коначан пласман од 1. до 8. места. Управо је због овог Европска рагби федерација донела одлуку да се групе закључавају две сезоне. Онда ће некако израчунати ко ће бити након две сезоне последњопласирани и испасти у Трофеј.
Шта можемо очекивати у Чемпионшипу? Можемо очекивати јако велике резултате, јер ће се састајати репрезентације различитог нивоа. Рагби није фудбал или кошарка, у рагбију треба бити јако пажљив када се укрупњавају такмичења. Нико не жели резултате 100-0 на било ком нивоу. Делује лепо на око када видите 8 екипа у такмичењу, али нисмо сигурни колико ће то бити лепо на терену. Једина ствар која нас радује је то што ће бити Финална утакмица и то треба максимално испромовисати.
Испод Чемпионшипа, имамо Трофеј групу која броји пет екипа. Испод Трофеј група имамо Конференцију 1 која је подељена на југ и север где такође имамо по пет екипа. Испод имамо Конференцију 2 југ и север које броје по четири екипе, где се налазимо и ми. И на крају имамо девелопмент групу, за коју није ништа објављено.
Систем такмичења у Конференцији 2 југ

Првобитно је најављено да ће се играти двокружно по систему свако са сваким, где ће се такмичење одигравати у две сезоне. Потом је Европска рагби федерација објавила календар такмичења који се тиче само сезоне 2022/2023. Такође, навели су да су групе закључане две сезоне, где ће најбоља екипа у те две сезоне напредовати у групу изнад последњопласирана у групу испод. У нашој групи, Конференција 2 југ, учествују Црна Гора, Турска, Босна и Херцеговина и Србија.
Однос снага у Конференцији 2 југ
Веома занимљиво питање које отвара још занимљивију дискусију. Судећи по претходном циклусу, можемо рећи да је Србија благи фаворит. Не смемо никако потценити ниједну репрезентацију, треба сваког респектовати и сконцентрисано ући у сваки меч. Али судећи по претходном циклусу где смо остварили добре резултате, можемо се надати да ћемо наставити у истом ритму. Потрудићемо се да дамо кратку анализу свих екипа у нашој групи, како би могли што боље да испратите такмичење.
Србија
Са великим нестрпљењем чекамо утакмицу против Црне Горе, која је на програму 8. октобра, на стадиону Краљ Петар Први, са почетком у 14.00 часова. Стручни штаб у саставу: Мишел Миловић (селектор), Марко Јанковић, Марко Жеравица и Љубомир Буквић (тренери), као и менаџер тима Мирољуб Буквић ће имати посао да што боље припреме екипу за предстојеће мечеве. Да подсетимо, недељу дана касније, односно 15. октобра очекује нас меч против Турске у Тразбону, који ће почети у 11.00 часова по нашем времену.

Мишел Миловић је тренер који форсира брз темпо и брзу игру у нападу. Очекује се од екипе да одговори на изазове постављене од стране стручног штаба. У протеклом циклусу смо имали прилике да се уверимо у могућности нашег националног тима. Победили смо три утакмице и изгубили тесно меч против Бугарске на самом почетку циклуса резултатом 14-11. Где је мало недостајало да резултат буде другачији. У нови циклус улазимо као благи фаворити. И надамо се да ћемо оправдати тај епитет.
Имамо квалитетне играче како у Србији, тако и у иностранству. Посебан акцинат треба дати на младе играче који долазе из јуниорског погона. Има неколико јако добрих играча који су 2004. годиште и који би ако ништа, требало да се прикључе тренинзима националног тима, да осете ниво игре и атмосферу. Ту пре свега мислимо на Данијела Стојановића (РК Рад), Милана Кузмановића (РК Динамо 1954), Немању Лазића (РК Крушевац) и Момчила Краља (БРК Црвена Звезда). Они су играчи који праве разлику у својим клубовима у јуниорском такмичењу. Такође, играчи су који су преузели улогу и у сениорима и представљају будућност рагбија у Србији.
Играчи који играју у домаћим клубовима су у јако доброј форми, што смо могли да приметимо и на утакмицама Првенства Србије. Од септембра је одиграно неколико мечева, тако да селектор Миловић може диктирати висок темпо како на тренинзима, тако и на утакмици. Ово је сезона где треба очекивати тоталну примену Миловићевог рада, ако кажемо да је прошла година била привикавање, онда од ове очекујемо много. Не мислимо конкретно на резултат, него на висок темпо и брзу игру. Имамо играче који су способни да селекторове замисли спроведу у делу.

Од иностраних играча за меч против Црне Горе, најављено је њих четири. Што се тиче меча са Турском, сачекаћемо најаву Рагби савеза Србије и видети ко ће од играча из иностранства наступити.
Бошко Јовановић је репрезентативац дужи низ година, игра у Француској за ЕССС рагби, који наступа у Регионал 1 такмичењу. Бошко игра на позицијама у првој линији, примарно је стуб, може квалитетно одиграти и на талонеру.
Каспар Стругар од ове сезоне наступа за Хенли Хоуксе, који играју Националну лигу 2 исток, што је четврти ниво такмичења у Енглеској. Каспар је такође дугогодишњи репрезентативац Србије, универзалац који може да покрије неколико позиција у линији.
Борис Мартић игра за Виши у Француској, који наступа у Федерал 2 такмичењу. Бора је био дугогодишњи играч БРК Црвене Звезде и у репрезентацији Србије је више од 16 година. Протекле сезоне је играо стуба, али се од ове године вратио на своју природну позицију чепа.
Антоан Јововић, дебитант из Француске. Наступа за Меригњак, који игра Федерал 2 лиги. Ове сезоне је одиграо једну утакмице у Б тим. Има 24 године и игра на позицији аријера. Може да одигра веома квалитетно и на осталим позицијама у линији.
Шта можемо очекивати од Србије? Па ми предвиђамо све победе, наравно. Али пре свега очекујемо јак темпо, брзу и динамичну игру. У одбрани очекујемо чврстину и брзо затварање противника. Посебно очекујемо да ће посебна пажња бити на дисциплини, јер дисциплина побеђује утакмице. Морамо бити стрпљиви, вредно градити нападе и чекати наше прилике. Прилике ће свакако доћи, јер ретко који тим на овом ивоу може да се одбрани од високог темпа, треба бити сконцентрисан и искористити указане прилике.
Црна Гора

Изабраници Данијела Кесеровића су израсли у врло добру екипу. Морамо напоменути да се интензивно припремају за утакмицу са нама, која је на програму ове суботе. И то већ дуги временски период, тако да их никако не смемо потценити. Да упозоримо, Црногорци нас већ две године побеђују у формату рагбија 7 на нашем терену. Јесте то тотално друга игра од рагбија 15, али треба имати у виду да ми нисмо имали слаб тим.
У протеклих неколико сезона у Црној Гори није било званичне лиге у рагби 15 формату. Играо се рагби 7, и од скора и рагби 10. Можемо рећи да је рагби све популарнији и да се ради доста на промоцији. Такође имају екипу Јужне регије која се такмичи у рагбију 13, тако да можемо рећи да имају поприлично искуства. Прошле године су одиграли тест меч са Босном и Херцеговином у Зеници и победили. Да би у девелопмент групи изгубили убедљиво од Словачке у гостима резултатом 65-0.
Што се тиче интернационалних играча, свакако нам је најпознатији Аљоша Маринковић који игра за РК Војводину. Колико нам је познато, Црна Гора има неколико играча који су играли ван граница у разним лигама. Али језгро екипе ће свакако чинити домаћи играчи. Можемо очекивати добар скрам где ће главну реч водити Мијушковић који игра на позицијама треће линије, веома брз и продоран играч. У линији треба обратити посебну пажњу на центарским позицијама где могу наступити Вучићевић и горе поменути Маринковић. Вучићевић је сигуран носилац лопте, и можда најпродорнији играч. Посебно треба обратити пажњу на Поповића уколико стартује на отварачу, веома искусан играч са јако добрим тактичким шутем.
Све у свему, Црна Гора је један јако добрар тим, који може само напредовати. Недостаје им искуство у такмичењима и овај циклус ће им добро доћи у стицању искуства. Аријел Радовић ће имати доста посла у припреми екипе, као и анализи мечева. Можда је Србија тренутно превелики залогај за њих, али је дефинитивно утакмица која их мотивише, где ће дати све од себе. Ми ћемо са задовољством испратити све мечеве Црне Горе у нашој конференцији.
Босна и Херцеговина

На дебију новог селектора Капића, Босна и Херцеговина је славила против Турске резултатом 25-13. Није то била утакмица за памћење, али победа је победа. Босанцима је фалило неколико играча из иностранства, са којима би сасвим сигурно били сигурнији и убедљивији. Мада, искрено говорећи, победа није довођења у питање и екипа је успешно одрадила посао против хаотичних Турака. Са уписаних 4 бода, тренутно су на челу табеле.
Такође, ни у Босни нема такмичења у рагбију 15, али РК Челик који је окусница националног тима се такмичи у Регионалној лиги. Такође Челик итекако улаже у рад и развој играча млађих категорија, где наступају у нашим такмичењима и на турнирима у региону. Сваке године из омладинске школе изађе неколико играча у сениоре. Оно што је боло очи на утакмици против Турске је то што је Босна и Херцеговина имала у саставу само 21. играча. У претходном циклусу забележили су два пораза од Бугара и нас, победу против Андоре и нерешен меч против Турске, где су у коначном пласману заузели четврто место.
БиХ има доста квалитетних играча у иностранству. Уколико би сви могли да се одазову на све утакмице у сезони, то би био страшан тим. Само замислите да у саставу имате Станковића, Лекића, Гуфуровића, Куса, Оруча и остале. То би била екипа која би била у горњем дому Конференције 1. Током сезоне их је красила игра у скраму, где су поготово против нас имали надмоћ у статичком гурању, коју на нашу срећу нису искористили на најбољи начин. Имају добар систем игре који се базира на јаким носиоцима лопте који су изузетни продорни. Само се сетимо колико нам је Лекић задавао проблема. Против Турске их је красила дисциплина, где нису кренули да се јуре по терену, него су стрпљиво и пажљиво играли своју игру. Што им је на крају донело позитиван резултат. Само 12 играча који су играли против Турске су играли и против нас, односно 8 из прве поставе.
Наша процена је да ћемо победника групе добити у мечевима Србије и Босне и Херцеговине. Утакмица је на програму 29. априла наредне године, већина такмичења у Француској и Енглеској ће се завршити, тако да очекујемо да доста играча на обе стране буде доступно. На крају крајева, утакмице ова два ривала су увек веома занимљиве. Србија ће опет гостовати Босни, неко нас је питао када је одигран последњи меч ова два тима у Србији, нисмо могли да се сетимо.
Турска

Као што смо напоменули, изгубили су меч против Босне и Херцеговине резултатом 25-13. Иако су поражени малом разликом, морамо истаћи да је могло да буде доста горе по њих. Имају јако чудан систем игре, ми би се усудили да кажемо да то није систем игре, али они тако играју већ годинама уназад. У протеклом циклусу су забележили три пораза и један реми, и заузели су последње место у групи.
Први пут смо се сусрели са Турском у рагбију 15, сада већ давне 2019. године. Тада смо се шокирали када смо видели да екипа игра рагби 15 као рагби 7. Из њихових 22 метара су изводили казне и играли уместо да су шутирали у аут и освајали простор. Чак и са таквом игром су нам дали 15 поена. Прошле године смо их поразили резултатом 37-14, где су поновили такву игру и дали нам 14 поена. Напомињемо да Турци имају физички јако спремне играче, веома снажне и брзе, и да можда виде шансу у брзој игри да ураде нешто више. Ми се боримо сами са собом да такав вид игре назовемо системом, уместо дивљањем. Утакмица против Босне је нам је била шок, када су у финишу меча где се ломио резултат Турци извели аут у својих 22 метара, где је лопта дошла до центра који је шутнуо свећу 5 метара испред свог есеја. Срећа па су добили казну после тога, али у 4 од 5 ситуација би Босанци покупили лопту и били у есеј шанси.
Имају неколико интернационалаца који играју рагби у Француској и Енглеској. Међутим, много интересантније је колико играча ће форсирати из У18 јуниорске репрезентације која је ове године заузела 2. место на турниру у рагбију 7 који се одржао у Риги. Против Босне и Херцеговине је играло 7 играча који су играли и против нас у Старчеву. Такође један играч је из У18 екипе која је освојила сребро у Риги. Делује као да су Турци подмладили тим, који има задатак да скупља искуство у наредним мечевима. Уосталом видећемо који ће тим извести против нас у Трабзону 15. октобра. Не можемо од њих очекивати да се укључе у борбу за прво место. Неко наше предвиђање је да ће са Црном Гором одлучивати ко ће бити трећепласирани у групи.