Претрага

Топ 5 играча у конкуренцији кадета

Много играча у конкуренцији У16 кадета је обележило почетак сезоне 2022. године. Ми смо се потрудили да издвојимо оне који су показали највише и који су тренутно у најбољој форми.

Развој играча и тимова код кадета

Сезона 2022. је већ увелико почела, где ће се неколико тимова борити за бодове и пласман. Када кажемо неколико тимова, морамо истаћи да је огроман рад и напор уложен у рад са млађим категоријама током неколико година. Морамо напоменути да се играчи у кадетској конкуренцији не могу тек тако појавити и играти добар и организован рагби. Велика већина играча тренира доста дуго и током сезона је евидентан њихов напредак. Доста је уложено у развој играча како од стране Савеза и клубова, тако да можемо само са узбуђењем да пратимо њихов развој.

Млади играчи морају да буду спортисти

Кадети су већ дошли у године када морају самостално и уз надзор тренера да брину о свом телу и да сами планирају своје време. Уколико желите да се бавите спортом на вишем нивоу морате се бринути о својој физичкој спреми и снази. Узмимо пример из врхунског спорта, конкретно из НБА лиге, играчи долазе на почетак припрема сваке екипе физички максимално спремни, што се тиче и кондиције и снаге, тако да се на тренинзима могу посветити тренирању кошарке и елемената кошарке. Док на пример наши играчи долазе неспремни на почетак припрема, па се муче и малтретирају са трчањима по Златибору. Када крену утакмице онда коментатори причају како су тешке ноге од припрема, док за играче у НБА лиги причају како се допингују.

Замислите моменат где наши сви играчи добију план и програм физичких активности који морају да испуне у предсезону, што везано за трчање, што везано за тренинг у теретани. На почетак тренажног процеса тренери у свим клубовима могу да се сконцентришу на тренинге рагбија. То би дефинитивно био виши ниво бављења спортом од тренутног, а није неизводљиво. Но, пребацимо се на нашу листу која је обухватила приказану игру и форму на првом турниру Купа Србије за кадете.

ТОП 5 играча:

1. Милан Весковић

Позиција: Отварач, Аријер, Крило

Годиште: 2006.

Поређење: Мелвин Жамине

Немамо баш често прилику да видимо играча овог типа на српским теренима. У нападу је примарно користио простор, тражио рупе у противничкој одбрани, и правио ситуације два на један и три на два, коју је са саиграчима решавао. У нападу је подједнако опасан у продору као и у колективној игри. Доношење одлука на високом нивоу. Посебно је занимљива његова кретња у игри без лопте како у одбрани тако и у нападу. У одбрани се повлачио на аријера и руководио одбрандбеном линијом, перфектно бранио противничке шутеве. Плашимо се да замислимо како би изгледала његова игра да редовно иде у теретану и да тренира индивидуално.

2. Матија Пелва

Позиција: Крило

Годиште: 2005.

Поређење: Џорџ Норт

Играч са највећим убилачким инстинктом у кадетском такмичењу. Свестан своје снаге и брзине. Када добије праву лопту и када има простор, незаустављив је. У одбрани непрелазан, одличан у контакту, храбар. Ако погледамо у записнике, видећемо да је постигао највише есеја, а да је Рад примио најмање есеја. Матеја је дефинитвно један од предводника одличне тимске одбране. Треба да поради на бољем читању игре као и на физичкој спреми. Вежбање у теретани мора бити обавеза.

3. Никола Бегунић

Позиција: Друга линија

Годиште: 2006.

Поређење: Грегори Алдарит

 Одличне физичке предиспозиције, играч који тренира индивидуално. Одличан у продор игри, играч скрама који одлично зна свој задатак и који је у стању да га испуни. На жалост, у млађим категоријама када тренери имају танак тим, онда на центарске позиције ставе најбоље играче, ту је и Никола завршио на првом турниру. У нападу и одбрани је био на врхунском нивоу, зато је и заузео овако високо место на нашој листи. Мишљења смо да би требало да игра и да се развија на својој позицији. Потребно је да поради више на игри друге и треће линије, мора да буде више динамичан и поради више на подршци и на игри у контакту, мол, офлоуд.

4. Душан Јовановић

Позиција: Стуб

Годиште: 2006.

Поређење: Џо Муди

Док ово чита, Чоби је вероватно широм отворио уста од чуђења. Али ми немамо дилему, Душан је оличење модерног и покретног стуба. Отворена игра и пратња у истој га највише краси. Насмртоносиније оружје модерног рагбија је када у екипи имате 4 покретна, пробојна и јака стуба. Душан је дфинитивно главна стварка тог оружја. За све стубове је под морање тренинг у теретани, дефинитивно то мора да појача. Сваки стуб који је пробојан мора да има беспрекорну презентацију лопту, то је рагби основ за сваког играча, а посебно за стуба.

5. Иван Салиховић

Позиција: Талонер

Годиште: 2006.

Поређење: Кит Вуд

Физичка снага, одлична кондиција и храброст је оно што највише краси Иванову игру. Позиција талонера је једна од технички најзахтевнијих у рагбију, из разлога што од њега директно зависи проток лопте из скрама и аута. Иван је изврста у свих статичким елементима. Продор играч у отвореној игри, са ниским тежиштем и јаким горњим торзом, што га чини веома убитачним, играчем који прави разлику на терену. Највећа мана је игра без лопте и дефинитивно дисциплина. Уколико би порадио више на поставци и игри без лопте дефинитивно би се подигао на виши ниво. Модерни талонери морају бити максимално дисциплиновани, не могу дозволити себи жуте и црвене картоне, јер доста зависи од њих.

Играчи од 6-10 места од којих се очекује у наредном периоду да буду у самом врху.

6. Војин Симоновић, РК Рад, деми,2006. годиште.

7. Немања Миленковић, РК Динамо 1954, стуб, 2005. годиште.

8. Андреј Матић, РК Рад, талонер, 2006. годиште.

9. Лука Цвејић, РК Борац Старчево, стуб, 2006. годиште.

10. Филип Видаковић, РК Рад, центар, 2006. годиште.

ТОП 5 играча који нису наступали до сад:

1. Игор Гајић, РК Рад, отварач, 2006. годиште.

2. Драган Кокановић, БРК Црвена Звезда, центар, 2005. годиште.

3. Лазар Јелисавчић, БРК Црвена Звезда, друга линија, 2006. годиште.

4. Андрија Јањић, РК Крушевац, стуб, 2006. годиште.

5. Алекса Пумпаловић, БРК Црвена Звезда, друга линија, 2006. годиште.