Протекле године се и у Првенству и у Купу Србије играло по турнирском систему. Одиграно је по 4 турнира на пролеће и на јесен. На турнирима се играо рагби 12, преко целог терена, који је скраћен на димензије које су прописане Пропозицијама за такмичење. Учешће у такмичењу је узело укупно пет екипа, односно четири екипе из Србије и РК Челик из Босне и Херцеговине, који учествује у свих такмичењима млађих категорија.
Морамо истаћи неколико ствари који могу итекако да утичу на бројно стање у екипама у наредној полусезони. Увек је проблематика са узрастом кадета јер су то играчи који су у узрасту првог и другог разреда средње школе. У том узрасту се повећавају животне обавезе, путује се дуже у школе и генерално градиво је захтевније. Не можемо занемарити ни то да се у тим годинама повећава потреба за активнијим социјалним животом. Где је ту рагби? Нема ту пуно филозофије, мора се учинити да рагби буде занимљив, квалитетан, да се игра у квалитетном амбијенту, да имате фото, видео и писани материјал. Не сме се отаљавати посао, да се дође на турнир са идејом да се све што пре заврши. Какву поруку шаљемо младима, а са друге стране желимо да се задрже у рагбију. Рецепт је направити леп амбијент, са позитивном атмосфером и добрим рагбијем, где сви желе да буду део таквог такмичења, које има за циљ да привлачи људе да учествују или да га прате.

Подсећамо да су се до пре годину ипо дана играле утакмице у такмичењу У16 кадета. Из тих утакмица се брусио таленат у годиштима 2004 и 2005. Баш у том периоду су играчи годишта 2006 и 2007 имали два нивоа такмичења У14 пионира. У А групи су се играле утакмице, док су се у Б групу играло турнирски. У А групи су играле три екипе, док је у Б групи наступало шест екипа. Од тих осам екипа (Рад је имао Б тим у Б лиги) је остало само четири које се сада такмиче. Нажалост, неки клубови су престали да буду активни, док неки немају довољан број игрча да би се такмичили. Међутим, јако битна ствар коју никако немојте скренути са ума, а то је да су играчи који тренутно играју на изузетно високом нивоу. Имали смо прилике да будемо на два турнира У16 кадета која су се одиграла ове полусезоне и можемо само рећи да смо изузетно задовољни приказаном игром.
Оно што дефинитивно фали ове сезоне, то су утакмице које су заиста утакмице и које трају 60 минута, колико У16 кадети смеју да играју. На турнирима су неке утакмице трајале и по 15 минута. Како можете да очекујете да развијате играче ако једна утакмица траје 15 минута? Ако мислите да је одигравање 4 меча по 15 минута исто као и одигравање једне утакмице од 60 минута, онда имате проблем са разумевањем спорта уопште. Али не треба једине утакмице да буду у овкиру званичног такмичења, можете одиграти и пријатељске тест утакмице. Узмимо пример РК Рада који је ове полусезоне одиграо два тест меча, један у Румунији и један у Италији.

Једна од негативних потенцијалних ствари нас чека на пролеће. Играчи који су рођени 2006. ове године пуне 17 година и стичу право играња за сениоре. Од пре две ипо године померена су годишта за годину дана унапред, са циљем да се играчи задрже дуже у млађим категоријама. Али смо добили и једну нус појаву, а то је да играчи који играју у кадетима играју и за сениоре, јер клубови на тај начин попуњавају рупе у првом тиму. Тако је током целог пролећног дела, више је деловало као правило уместо као изолован случај. То је дефинитно проблем који је потребно хитно решити.
У оба такмичења је апсолутно неприкосновен био РК Рад, који је у Првенству остварио све победе без примљеног есеја, што је за сваку похвалу. Морамо истаћи да су Грађевинари били током целе сезоне на изузетно високом нивоу. Веома комплетна екипа са великим бројем квалитетних играча, где бројност омогућава квалитетан тренажни процес који је кључан за играче овог узраста. Велики раст је направио РК Динамо 1954 који је оформио изузетно квалитетан тим, који је дошао респектабилно до другог места на табели. У малом паду су РК крушевац и РК Борац Старчево који кубуре са бројем играча.

Желели бисмо да пошаљемо поруку свим учесницима у такмичењу да максимално искористе годину Светског купа. Да клубови нон стоп раде регрутацију нових играча. Деца у овом узрасту често мењају спортове и не треба отписивати опцију презентације по школама. Подсећамо да је много лакше новом игрчу да се уклопи када поред себе има 10-15 играча који тренирају већ неколико година. Исто важи и за саме играче, регрутујте сами нове играче, што да не. Колико је само играча у рагби дошло на позив другара из школе, између осталог тако је и аутор овог текста дошао на рагби.
Направили смо тим који је по нама био најбољи ове сезоне. Нисмо имали никакав кључ да морамо да представимо све клубове кроз овај тим. Баш напротив, не занима нас да нешто лепо изгледа и политички коректно, занима нас да искључиво да ставимо најбоље на своје позиције у тиму. Код кадета се игра рагби 12, али смо ми наш тим проширили на рагби 15. У овај тим искључиво улазе играчи који су рођени 2006. и 2007. године. Изузетно би волели када бисмо видели овакав тим у акцији,р ецимо на неком међународном турниру.

Тим сезоне У16 кадета
15. Павле Пелва
Позиција: Аријер
Годиште: 2007.
Клуб: РК Рад
14. Матеја Царан
Позиција: Крило
Годиште: 2007.
Клуб: РК Динамо 1954
13. Александар Авдиовић
Позиција: Центар
Годиште: 2006.
Клуб: РК Борац Старчево
12. Милан Весковић
Позиција: Центар
Годиште: 2006.
Клуб: РК Рад
11. Страхиња Глишић
Позиција: Крило
Годиште: 2006.
Клуб: РК Рад
10. Игор Гајић
Позиција: Отварач
Годиште: 2006.
Клуб: РК Рад
9. Војин Симоновић
Позиција: Деми
Годиште: 2006.
Клуб: РК Рад
8. Огњен Сиљановски
Позиција: Чеп
Годиште: 2006.
Клуб: РК Рад
7. Никола Бегунић
Позиција: Крилни
Годиште: 2006.
Клуб: РК Динамо 1954
6. Андрија Јањић
Позиција: Крилни
Годиште: 2006.
Клуб: РК Крушевац
5. Лазар Јелисавчић
Позиција: Друга линија
Годиште: 2006.
Клуб: БРК Црвена Звезда
4. Вук Симић
Позиција: Друга линија
Годиште: 2006.
Клуб: РК Рад
3. Матеја Крчадинац
Позиција: Стуб
Годиште: 2007.
Клуб: РК Динамо 1954
2. Петар Арнаутовић
Позиција: Талонер
Годиште: 2006.
Клуб: РК Рад
1. Александар Ћирић
Позиција: Стуб
Годиште: 2007.
Клуб: РК Рад