Немамо никакву информацију како ће изгледати репрезентативне обавезе У18 јуниора. Претпостављамо да ће бити нешто слично као и ове године, да ће се одржати развојни камп, а након тога играти и тест утакмице. Сматрамо уколико би се поновио број мечева као ове године, да би то била права ствар, а уколико би одиграли још неку додатну утакмицу, то би био фантастичан бонус.
Укупно је пет клубова из Србије радило са У18 јуниорима и учествовало у такмичењу. Додуше то такмичење је било у рагбију 7, али свеједно се играо јако добар рагби. Сматрамо да би требало у току сезоне да се одиграју и неке утакмице у рагбију 15, али на жалост бројност није толико велика да би се нешто тако извело и било успешно. Са рагбијем 7 највише губе скрамаши који не могу да дођу до изражаја у јурњави са линијашима по целом терену.

Ми смо се одлучили да направимо тим по нашем укусу, односно како би ми волели да игра У18 репрезентација. Испратили смо скоро све турнире У18 јуниора као и мечеве У18 репрезентације Србије које смо одиграли против Бугарске и Хрватске. Такође смо испратили и такмичење У16 кадета, где наступа класа 2006. Испратили смо игре свих кандидата за националну селекцију и мислимо да смо уклопили веома јак тим. Наша идеја је да се игра брзо, да се постави систем игре који захтева висок темпо, али да то буде темпо који ће играчи моћи да изнесу. Није нам идеја да развијамо играче да играју „месарски“ рагби у млађим категоријама, јер управо такав начин игре одвраћа играче из рагбија. Када кажемо месарски мислимо да једноличну игру која се базира на јаким контактима, и ко је спремнији и јачи, тај побеђује. Бруталан начин игре који свакако неће задржати младе у рагбију. Но вратимо се нашој листи, ми смо изабрали 15 играча за које сматрамо да би чинили најубојитију поставу, и који су способни да играју квалитетно на високом нивоу. То ћемо свакако образложити даље у тексту, уколико желите да дебатујете са нама и осталима на ову тему, можете се слободно причључити нашој WhatsAPP групи.
Велики број опција на позицији стуба
Интересантно је то што су се и играчи прве линије поприлично адаптирали на домаћа такмичења која се играју у рагбију 7. Играчи су постали невероватно мобилни и јако добри у игри рукама. А када имате јако мобилне стубове и талонера, то је једна од основа модерног рагбија. Оно где смо у заостатку то је игра у скраму, где играчи имају јако мало искуства. Насупрот овој тврдњи, скрам У18 репрезентације је био доминантан и против Бугарске и против Хрватске. Али опет, увек треба тежити вишем нивоу.

Избор стубова је пао на Огњена Сиљановског и на Душана Јовановића. Оба играча су изузетно покретна, чврста у контакту на обе стране терена. Ту мислимо и на напад и на одбрану. Школовани играчи који могу играти у систему и који могу изгурати брзу игру. Имају јако добре руке које им омогућавају да увек нуде офлоуд у контакту. Одлични играчи подршке. Физички су изузетни и могу бити доминантни у скраму. Када имате мобилну прву линију, која је на високом нивоу и у нападу и у одбрани, онда имате тим за велика дела. Душан Јовановић је играо меч против Хрватске, где смо противнике гурали сваки скрам, имали чисту лопту а вршили огроман притисак на противника.
Имали смо поприличан број играча који играју на позицијама прве линије, а који итекако могу заузети своје место у тиму. Пре свим мислимо на Немању Миленковића из Динама који је можемо слободно рећи, генерацијски талентат. Међутим он се повредио на првој утакмици првог турнира 2022. године, и од марта месеца није тренирао. Успео је да обнови своју повреду у међувремену и велико је питање да ли ће бити спреман за репрезентацију. Такође на нашем ужем списку се налази у Матија Младеновић из Крушевца, који је физички изузетно јак и може играти на високом нивоу. Он је и наступио у првој постави против Хрватске али је на самом почеку меча због повреде напустио терен. Један од играча за кога време ради је и Никола Шмигић, играч Рада, који би тек требакло да покаже свој таленат на позицији стуба. Морамо поменути и Луку Цвејића из Борца кога нисмо видели већ неко време, али је зато ту Дарко Милошевић који скупља искуство из утакмце у утакмицу.
Позиција талонера је зацементирана
Што се нас тиче, у самој класи 2006 имали смо три играча која су играла на јако високом нивоу на позицији теланера. Кажемо имали, јер се јаден од њих на жалост није вратио на рагби након повреде. Ипак наш избор у првој постави је Петар Арнаутовић. Дуго времена нисмо видели чистије и тачније убацивање лопте у аут. Одличан у талонирању у скраму. Јако добар у отвореној игри, има добар преглед игре и веома је мобилан. Физички је на високом нивоу и способан је за игру у систу који форсира јак темпо.
Андрија Јањић је врхунски играч, кога пре свега краси невероватна пожртвованост у одбрани и то што ми мислимо да није никад испустио лопту у нападу. Одличан обарач, који у великој већини контаката победи. Јако је добар у убацивању лопте у ауту и у талонирању лопте у скраму. Играч који може подједнако добро да буде искоришћен и на позицији треће линије, поготову на затвореној страни. Ипак избор за прву поставу је пао на Петра због његове висине и компатибилности са првом линијом.
Трећи играч кога смо поменили је Иван Думитру, који је у пролећном делу сезоне поломио ногу и нисмо га виђали у јесењем делу. Макар га нисмо видели на турнирима где смо били пристуни. Играч који је сасвим сигурно један од најпродорнијих у млађим категоријама, и то у последњих десетак година. Изузетне физичке предиспозиције, веома брз, одличан обрач. У статици је солидан, али је зато велики проблем дисциплина. Али невероватан таленат, да је одрадио протеклу полусезону, не бисмо имали недоумице.
Нема бриге за другу линију и трећу линију

Веровали или не, али коначно имамо велики избор високих рагбиста у другој линији. Можемо рећи да смо доста размишлали ко би био у стартној постави и дошли до закључка да би наефективнији били Алекса Пумпаловић и Лазар Јелисавчић, обојица играчи БРК Црвене Звезде. Оба играча су веома мобилна и изузетно продорна. Одлични избори за скакаче у ауту. Снажни носиоци лопте. Што је још битније, сигурни носиоци лопте. Одлични у контакту.
Што се тиче треће линије, ту нисмо имали превише дилема. Сматрамо да би трећа линија у саставу Вук Симић, Никола Бегунић и Лазар Шврака била убитачна по противника. Сви су изузетни обарачи и јако добри у одбрани. Посебан акценат стављамо на колективну одбрану, која не би противнику дала превише простора за лепршаву игру. Апсолутно могу одговорити на сваки физички изазов, и против физички надмоћнијих екипа. Имају јако добру технику обарања. У нападу су веома мобилни и продорни. Сви играчи треће линије могу и да скачи и да дижу у ауту.

Морамо посебно напоменути и Николу Пумпловића, играча Звезде, који би веома лако могао да се нађе у првој постави, ту мислимо и на другу и на трећу линију. Да смо њега ставили на било коју позицију, апсолутно не би погрешили. Од осталих играча ту је и Матеј Петровић из Рада, који може итекако да буде на висини задатка уколико му се укаже шанса. Такође ту је и Ноах Груецмахер који нема право да игра за наш тим јер је државњанин Сједињених Америчких Држава, а да испуњава услове, нашао би се сасвим сигурно у стартној постави.
Линија – огромно оружје у рукама стручног штаба
Можете да имате и најбоље оружије на свету али ако не знате како да рукује са њиме, постаје тотално бескорисно. Оно што ми имамо у класи 2005 и 2006 на позицији линије, мислим да нисмо имали у скорије време. Да бисмо вам пренели нашу импресију, покушаћемо целу линију да представимо као целину како бисте имали прилике да видете наше аргументе. И да, ишле су нам бале док смо ово писали.

Цео концепт којим смо се водили је игра у високом темпу. Брза игра која има ствара повољне ситуације како би наше нападачке опције могле да искористе пун потенцијал. На позицијама плејкмејкера, односно демија и отварача смо ставили Војина Симоновић и Игроја Гајића, дуо из Рада. Играчи који су способни да одиграју на веома захтевном нивоу, играчи који одлично читају игру и који су у стању да диригују и контролишу темпо. Дисциплиновани играчи. У одбрани су изузетни као и у нападу, али у нападу имају убилачки менталитет.
На првом центру смо одлучили да ставимо Милана Весковића, коме можда та позиција и није примарна. Али наша идеја је да он буде други плејмејкер. Неко би рекао да смо љубитељи тактике Едија Џонса. Играч високог темпа који може направити тоталну пометњу у одбрани противника. Поседује одличан шут, има брзе и сигурне руке, јако добар у одбрани, јер је дуго времена играо на позицији аријера. Изузетно брз играч. Прошле године смо имали великих проблема са протом лопте до линије, где је лопта била изузетно спора и где нисмо искористили сав нападачки потенцијал. У оваквој поставци, добијамо изузетно брзу игру са јако брзим лоптама.
Управо нам је и циљ да брзим акцијама и у брзом темпу користимо наше нападачке опције на другом центру, крилима и аријеру. На другом центру сматрамо да би највише допринео Огњен Воштић, који је изузетно продоран и стамен играч. Против Хрвата је донео превагу када је ушао у игру. Физички на јако високом нивоу, веома брз, снажан носилац лопте. Прави модерни други центар. Е сад, сматрамо великим луксузом што можемо Драгана Кокановића да ставимо на позицију крила. Играч његових квалитета би у формацији брзе игре био скоро па незаустављив. Ми просто не видимо начин на који би противничка одбрана могла да заустави Драгана који би добио лопту у простор у пуном трку. На другом крилу смо изабрали Далибора Спасића из Борца. Човек задатак. Сигуран, стабилан и квалитетан. Успут јако брз и веома добар у одбрани. На аријеру Матија Пелва, можда најбржи играч у овом тиму, изузетан обарач, играч високог темпа. Изузетно ефикасан и опасан у нападу и непрелазан у одбрани. Када би имали овакав сет крила и аријера у нашем тиму, сматрамо да би затворили противникову игру и по земљи и у ваздуху. А у нападу би у пољу имали апсолутно надмоћ.

Иако смо изабрали изузетно потентну прву поставу, имамо јако озбиљне и квалитетне играче који би по нама могли врло лако да се нађу и у првој постави. Пре свим мислимо на Александра Авдиовића, плејмејкера Борца, који већ дужи низ година игра на јако високом нивоу, кога краси јако добар тактички шут. На позицији демија је ту играч Крушевца Јоргос Костопулос, али мислимо да ће он ипак да се одлучи да игра за Грчку. Ту су још и Страхиња Глишић из Рада, који може да одигра квалитетно на неколико позиција. Морамо истаћи да смо за длаку одлучили да на позицији крила ипак наступи Спасић. Такође ту је и Јован Радовановић, брзо крило Борца, кога одлукује брзина и добра игра у ваздуху. Али је поприлично неприметан у одбрани, што је и био разлог што га нисмо изабрали у првих 15. Још један универзалац који може да покрије неколико позиција је Лука Ђорђевић из Крушевца. Брз играч који јако добро чита игру.
Шта можемо очекивати од овог тима?
Пре свега игру у високом темпу, зато смо екипу и сетовали са играчима на овим позицијама. Брза и дисциплинована игра, играчи који не искачу из система. Уколико се оваква екипа лепо утренира и уколико буде комплетна, ми не видимо јасно њихов крајњи домет. Уколико се оствари добар резултат на утакмцама након кампа (уколико их буде), биће права штета уколико им не организујемо додатне мечеве.
Такође напомињемо да има доста квалитетних играча у иностранству у овим годиштима, који могу постати саставни део ове екипе. Само се сетите на ком је нивоу одиграо Урош Пуцар меч против Хрватске. У сваком случају, јуниорски рагби ће бити јако занимљив наредне сезоне, и ми планирамо да покријемо што више турнира и утакмица које се буду играле. А и вама читаоцима препоручујемо да испратите и уживате у квалитетним проспектима српског рагбија.
Тим У18 репрезентације Србије за сезону 2023:
15. Матија Пелва
Позиција: Аријер
Годиште: 2005.
Клуб: РК Рад
14. Далибор Спасић
Позиција: Крило
Годиште: 2005.
Клуб: Крило
13. Огњен Воштић
Позиција: Центар
Годиште: 2005.
Клуб: РК Динамо 1954
12. Милан Весковић
Позиција: Центар
Годиште: 2006.
Клуб: РК Рад
11. Драган Кокановић
Позиција: Крило
Годиште: 2005.
Клуб: БРК Црвена Звезда
10. Игор Гајић
Позиција: Отварач
Годиште: 2006.
Клуб: РК Рад
9. Војин Симоновић
Позиција: Деми
Годиште: 2006.
Клуб: РК Рад
8. Игор Шврака
Позиција: Чеп
Годиште: 2005.
Клуб: РК Рад
7. Никола Бегунић
Позиција: Крилни
Годиште: 2006.
Клуб: РК Динамо 1954
6. Вук Симић
Позиција: Крилни
Годиште: 2006.
Клуб: РК Рад
5. Лазар Јелисавчић
Позиција: Друга линија
Годиште: 2006.
Клуб: БРК Црвена Звезда
4. Алекса Пумпаловић
Позиција: Друга линија
Годиште: 2006.
Клуб: БРК Црвена Звезда
3. Душан Јовановић
Позиција: Стуб
Годиште: 2005.
Клуб: РК Рад
2. Петар Арнаутовић
Позиција: Талонер
Годиште: 2006.
Клуб: РК Рад
1. Огњен Сиљановски
Позиција: Стуб
Годиште: 2006.
Клуб: РК Рад