Претрага

Зашто је сада право време да се више укључите у рагби?

Можемо слободно рећи да је увек добро време да се укључите на најразличитије начине у рагби. Међутим, уколико би тражили идеалан тренутак, мислимо да је то управо сада, а покушаћемо да појаснимо у тексту зашто смо таквог мишљења.

Првобитна идеја је била да овај чланак избацимо пред почетак сезоне, да буде у склопу оних силних најава што смо објављивали. Али смо убрзо одустали од те идеје јер сматрамо да је сада идеалано време за овакав чланак. Покушаћемо да вам предочимо на које све начине можете да се укључите у рагби, јер ипак много тога зависи од нивоа укључености. Оно што смо имали прилике из искуства да видимо је то што би се велики број људи укључио у рагби на различите начине, али не зна како или нема јасно исказан начин и које све могућности има на располагању. Управо је и циљ овог чланка да олакша и учини доступним информације које се тиче ове тематике.

Ми сматрамо да је баш сада идеалан тренутак када треба да одлучите да се укључите у рагби? Зашто? Па зато што је ово година Светског купа који је на програму ове јесени и зато што ће за неких 9-10 дана бити одржан најзначајнији рагби догађај у Србије. И сматрамо да је то идеална ствар од које треба да кренете, јер ћете имати прилику да уживате у одличном рагбију, у одличној организацији и у одличном амбијенту. Управо желимо да атмосферу са таквог догађаја пренесете у свој клуб. Сматрамо да је то идеално јер ћете таман моћи да учествујете у прављењу и спровођењу активности поводом Светског купа који почиње 8. септембра и траје до 28. октобра. Верујемо да ће сваки клуб желети да појача максимално активност током трајања Светског Купа како би на што бољи начин искористили медијску пажњу коју ће рагби имате.

На које све начине можете да се укључите?

Можете бити волонтер, али уколико желите да се укључите више можете бити и плаћено лице, што као службено, или као тренер. Мада већина тренера код нас ради волонтерски. Као волонтер имате сијасет начина како можете допринети рагби заједници. А немојте заборавити, сваки допринос је злата вредан. На крају можете да се укључите тако што ћете поново играти рагби, односно вратити се на свој омиљени спорт. Можете бити део маркентишког тима у свом клубу, где ћете радити на промоцији рагбија. Ако вам се јави идеја да се укључите, будите стрпљиви, немојте одустајати.

Поновно играње рагбија

Знамо да је клише позивати људе да се врате на рагби да би проводили време напољу и имали физичку активност. Још већи клише је да причамо да је рагби за сваког и да свако има место. Све те агресивне методе привлачења људи не пријају рагбију. Спорт треба да буде задовољство где пре свега уживате у самој игри, такмичењу и дружењу за време тренинга, турнира, утакмица као и након спортских приредби. Поента није да вас неко натера да дођете на рагби, поента је у томе да то желите и да вам та активност пружа задовољство. Зато нико ни не воли када види како се неко дере и урла на и око терена, такво понашање је за фудбал или за психолошки надзор.

Наше мишљење је да је идеална прилика за повратак рагбију управо сада. Када се враћате у рагби, сасвим сигурно нећете играти у највишем рангу такмичења, већ ћете тражити нижи ниво, који вам дефинитивно одговара уколико одлучите да се вратите. За разлику од претходних сезона у Б лиги Првенства Србије има више екипе, и поприлично је занимљиво и забавно. Имате чак три екипе из Београда, једну из Новог Сада и Крушевца. Игра се у формату рагбија 10. О самом такмичењу се можете информисати преко странице на нашем сајту.

Фото: Вања Бејин

У самом Београду има доста људи који су некада тренирали рагби и који би се вратили, па чак и рекреативно да одиграју по неки турнир или утакмицу. Е ево, имате могућност то да урадите. Што да не. Контактирајте неки од клубова и пријавите се, добар рагби и забава је загарантована. Ранијих сезона није било превише екипа у Б групи, а сада је ситуација поприлично другачија. У Б лиги наступају РК Дорћол 1998, РК Рад 2, БРК Црвена Звезда, РК Војводина и РК Крушевац.

Такође уколико желите да се вратите на рагби а по годинама припадате млађим категоријама, ту тек има разних могућности које су пред вама. Чак шта више, уколико се добро покажете имате идеалну прилику да наступите за селекције У20 и У18 репрезентације Србије, које ће током године имати неке активности.

Волонтери

Морамо посебно напоменути да је волонтер лице које своје време жели да проведе радећи нешто без новчане надокнаде. Зато се и каже да је волонтерима задовољство мотор који их покреће. Што се нас тиче, то тако треба и да буде. Зато треба бити посебно пажљив према људима који желе да волонтирају, да им се не дају тешки физички послови или ужасно досадни послови. Уколико им делегирате такве послове, више их нећете видети. Разна истраживања кажу да је оптимално за волонтера да волонтира два до три сата месечно. Да му буде забавно, да има позитиван осећај и задовољство што је провео време на рагбију. То треба да буде циљ.

У рагби свету је пракса да су рагби волонтери углавном родитељи и бивши играчи. Родитељи желе да проведе време и имају заједничке активности са својом децом. Што је и нормлно, јер родитељи и требају да буду заинтересовани и да виде чиме се баве њихова деца. И сасвим је нормално да желе да допринесу и самој организацији. И заиста могу да помогну на разне начине. Исто важи и за бивше играче који желе да буду присутни и да буду део клуба и допринесу на разне начине. Посебно ово правило важи и за активне играче, да се што више укључе у раду са младима.

Како допринети кроз волонтирање у клубу?

Најбоље ћемо успети да дочарамо кроз практични пример организације једног турнира млађих категорија, где можете укључити ветеране, активне играче, родитеље и све који могу и желе да помогну. Ми ћемо да се потрудимо да не претерујемо превише што се тиче организације, али да ипак буде забавно и у одговарајућем амбијенту.

Дан пред утакмицу или турнир би било пожељно да се окупи неколико волонтера који би у сат времена обележили терен и средили простор око терена. То је посао који би требало да обави 4-5 људи врло брзо. Ако се остави једном или двојици, цела акција би се одужила на два или три сата. А поента је да се не губи превише времена, него да се организује што боље. Ретко када млађе категорије У14 пионира и У12 петлића играју на терену који је обележен кречом или бојом. Углавном се терен обележи чуњевима. Сматрамо да је безвезе да не обележите терен бојом ако већ улажете доста ресурса у млађе категорије. Амбијент ће бити доста бољи. Свако воли кад је терен обележен како треба и на исправан начин.

Фото: Вања Бејин

Подједнако је битно и како изгледа простор око терена. Не можете оставити траву до колена, то је поприлично неозбиљно и неодговорно. Замислите да неког од играча уједе крпељ, какву поруку шаљемо? Са друге стране постоје екипе које користе простор око терена за загрејавање, релаксацију и одмор. Није кошење траве неки напор нити ментална блокада, то је најосновнија ствар у рагби свету. Играмо на трави и на отвореном, не у мочвари.


Када дође дан турнира, одредите двојицу волонтера који би пекли месо за екипе. То може бити неко од родитеља или неко од ветерана, или можда неко и од активних играча. Можете испећи квалитетно месо за своје чланове али и за гостујуће екипе којима можете продати те пљескавице и зарадити средства за клуб.

Иста ствар је и за освежење. Уколико имате приступ струји можете донети фрижидер и напунити га свежим напицима, које можете продавати по популарним ценама. Одмах поред фрижидера можете и продавати клупску опрему уколико желите и задужити једно или двоје за то, што да не. Направите хлад за учеснике и публику уколико нема природног хлада. Пробајте да набавите сунцобране.

Ангажујте неког од играча да пушта музику, уколико можете да набавите разглас, то би била права ствар. Набавите огласну таблу где ћете писати резултате турнира и распоред утакмица како би публика могла што боље да прати такмичење.

И ето, ако имате десетак волонтера, можете направити фантастичан амбијент без да некога оптеретите. Уколико рецимо желите да дођете на турнир, имате могућност да попијете освежавајуће пиће, да поједете пљескавицу и да купите мајицу, или календар, или магнет или значку као сувенир. Онда лепо седнете у хлад, испред себе имате и резултате и распоред такмичења. У паузи утакмица иде музика. Па наравно да ћете сваки пут да дођете на рагби турнир.

А шта клуб има од тога. Заправо има доста тога. Клуб функционише као породица где сви раде за исти циљ. Клуб пре свега добија јако добар и занимљив турнир, који је привлачан гледаоцима јер имају све шта им треба да уживају у добром рагбију. Са друге стране остварићете неки додатни профит на самом турниру који можете уложити у рецимо набавку сунцобрана, или неког стола са клупама, или звучника за потребе бољег озвучења, или за куповину новог роштиља, или за куповину тримера за кошење траве.Али најбитније је какву поруку шаљете, а то је порука да је код вас на турнирима добра атмосфера и амбијент. Кад родитељ чује да постоји тако нешто, па наравно да ће уписати своје дете на рагби. Ко не би?

Поента је да волонтирање ствар увек неку вредност. Некад вредност можемо опипати и видети, а некад не. Али оно што нема цену је да за децу која играју у вашем клубу направите што бољи амбијент, где ће они уживати и где ће и њима и публици бити лепо.

Да се разумемо, не склапамо ракете за колонизацију Марса. Правимо добру атмосферу на турнирима да би сви уживали у спорту који волимо и којом се бавимо. Рагби треба да буде уживање и забава а не морање и мучење.

Тренери

Уколико је неко спреман да издвоји нешто више времена рагбију и жели да се опроба као тренер, то може бити најбоља ствар икад. Код нас у пракси је то најчешћи облик ангажовања тренера у неком клубу. Уколико се тражи тренер млађих категорија, то могу бити активни или пак бивши играчи, али и родитељи. Суштински може бити ко год жели и воли рагби. Али мора бити спреман да издвоји поприлично времена на недељном нивоу.

Фото: Вања Бејин

Како руководити ситуацијом да не дође до оваквог примера? Поприлично једноставно. Уколико видите да је ваш тренер волонтер изузетно талентован, посвећен и квалитетан и уколико ваш клуб има могућности, пробајте да му понудите ангажман. Што да не? Чак и мала накнада може донети поприлично бенефита екипи.

Како можете да постанете тренери? Који су први кораци? Уколико сте донели одлуку да желите да се окушате у тренерском послу, први корак је да контактирате локални клуб. Ту ћете добити почетне смернице и сва потребна обавештења. Потом ће вас клуб или ћете се самостално пријавити за тренерске курсеве или обуке које воде едукатори при Рагби савезу Србије. Од едукатора ћете добити све потребне информације везано за курсеве, стручна оспособљавања, тренерске ресурсе, стручне праксе и искуства.

Службена лица

Одмах да разјаснимо. Службена лица на утакмицама су плаћена од стране клубова домаћина или од стране Рагби савеза Србије, и то је све дефинисано правилницима које можете погледати на сајту Савеза. Они имају службену обавезу на самој утакмици и сходно томе примају и одговарајућу накнаду. Ту мислимо на судије, лекаре и делегате. И сваки има свој еснаф односно удружење, које се брине у развоју, едукацији и стручном оспособљавању својих чланова. Свако удружење има председника који осим предходно наведених послова има обавезу и делегирања службених лица за утакмице.

Уколико сте се питали како све то изгледа у пракси, можемо вам рећи да је поприлично једноставно. Комесар за такмичење пошаље председницима удружења најаву мечева. Председници узвраћају мејл са делегираним лицима за мечеве. Потом Комесар званично обавештава све учеснике у такмичењу о делегираним службеним лицима за све утакмице и турнире који се одржавају датог викенда.

Фото: Вања Бејин

Морамо напоменути да су службена лица особе које су прошле разне курсеве, тестове и обуке, а у случају лекара, они су експерти са завршеним факултетом. Уколико желите да будете Службено лице, морате бити поприлично укључени у рагби и познавати све прописе и праксу како би могли на што бољи начин да обавите посао. Посао који није нимало лак.

Како постати службено лице у рагбију?

Врло једноставно. Постаните члан удружења судија, делегата и лекара. Како да постанете члан? Јавите се Рагби савезу Србије да вам проследи контакте организација чији члан желите да будете. Или испратите сајт и друштвене мреже Савеза где можете испратити јавне позиве за обуке и семинаре.

Постаните промотер рагбија и креатор садржаја

Врло занимљив начин како можете да учествујете у промотивним активностима рагбија. И то можете учинити на неколико начина. Уколико вас занима фотографија, можете фотографисати рагби дешавања. Одличан начин како можете да развијате ваш таленат и пратите омиљени спорт, плус да вам буде забавно и занимљиво. Са друге стране ваш рад ће се сасвим сигурно делити на друштвеним мрежама, па ћете итекако допринети рагбију и промоцији. Спортска фотографија је одувек била моћно и фантастично маркентишко оружје.

Уколико желите можете се бавити и снимањем, стримовањем и креирањем видео садржаја. Ако сте талентовани, што да се не бавити прављењем видео садржаја. Можете да стримујете турнире и утакмице, да правите кратке репортаже или кратке забавне снимке. Имате гомилу опција како све можете да искористите видео записе за промоцију рагбија.

Можете помоћи клубу у вођењу друштвених мрежа. Али имајте на уму да је то јако напоран посао. Али може бити изузетно забаван уколико сте креативни и уколико волите да пишете. Распитајте се у вашем клубу и дајте им до знања да желите да пишете о рагбију. Можете написати најаве мечева, можете написати кратак извештај са утакмица или турнира. Тренутно је ситуација таква да ретко који клуб има константно активне друштвене мреже где избацује информације о авојим активностима. На крају крајева ниједан клуб нема ажурирану информацију на друштвеним страницама где су и када су тренинзи.

Уколико желите мало озбиљније да се бавите писањем и креирањем садржаја, ми ћемо врло радо објавити ваш рад на нашем сајту, и уколико се добро покажете и уколико желите редовно да издајете чланке и пратите рагби, имаћете простора за то на нашем сајту. Искуство није битно, године нису битне, битно је само да волите и да имате жељу да пишете о рагбију.